Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Kilkanaście milionów z zagranicy. Koniec współpracy z Dailymotion i rozwój Ekstraklasa TV

Ekstraklasa stawia na rozwój własnej platformy internetowej. Niedługo rozstrzygnie się, czy tylko tam będzie można w sieci oglądać skróty spotkań i cotygodniowy magazyn. By śledzić mecze za granicą, trzeba będzie skorzystać z aplikacji Ekstraklasa TV lub włączyć jedną z lokalnych telewizji np. na Bałkanach czy w Brazylii.

Jak i gdzie będzie można oglądać mecze Ekstraklasy w internecie lub za granicą? Niebawem wszystko powinno być jasne, choć w tej sprawie wciąż trwają rozmowy. Sport.pl już dotarł do niektórych informacji. Według naszych ustaleń Ekstraklasa powróci do obcojęzycznych kanałów. Polskie kluby z komercjalizacji praw poza granicami kraju mogą liczyć w sumie na kilkanaście milionów złotych.  

Zobacz wideo

Koniec z Dailymotion

Najważniejsza informacja dla kibiców oglądających Ekstraklasę za granicą jest taka, że polska piłka zniknie z platformy Dailymotion. Do tej pory, od 2015 roku, transmitowany był na niej niemal każdy ligowy mecz, a oglądać mogli go za darmo kibice, u których system nie wykrywał polskiego IP. Mecze za granicą dostępne były też na żywo za pomocą aplikacji Ekstraklasy.  W ostatnim sezonie w tych dwóch miejscach miały prawie dwa i pół miliona wyświetleń. Ekstraklasa chce umacniać swoją platformę i aplikację, dlatego poza terytorium naszego kraju zmagania piłkarzy wciąż będzie można śledzić tam na żywo. Umowy z Dailymotion natomiast nie przedłużono. Przedstawiciele spółki od pewnego czasu szacowali, czy tak jak do tej pory lepiej sprzedać pakiet na cały świat jednej platformie lub grupie mediowej, czy krok po kroku negocjować z podmiotami z różnych kontynentów. Wybrano tę druga opcję, choć oczywiście jest ona trudniejsza i bardziej pracochłonna.  

- Jeśli chodzi o komercjalizację praw zagranicznych, to liczymy na kilkanaście milionów złotych - przyznawał nam kilka miesięcy temu Marcin Animucki, prezes Ekstraklasy SA. Wtedy połowa celu była już właściwie zrealizowana, bo za sześć milionów odstąpiono prawa zagranicznym bukmacherom. Co najmniej drugie tyle miało pochodzić od nadawców.

- Są kraje zainteresowane odbiorem polskiej wersji językowej Ekstraklasy, głównie dla naszych rodaków żyjących za granicami. To dwadzieścia milionów odbiorców - tłumaczył Animucki.  

Jak się dowiedzieliśmy, sprzedaż praw idzie dobrze, już w tym momencie bliskich podpisanych jest kilkanaście umów. Ekstraklasę prawdopodobnie zaprezentują m.in telewizje na Bałkanach, w Niemczech, w Ameryce Płd. (prawdopodobnie w Brazylii), Azji (może chodzić o Chiny) czy nawet w Afryce.

Ekstraklasa w polskim internecie

Jeśli chodzi o obecność Ekstraklasy w polskim internecie, to będzie wyglądała podobnie jak do tej pory. Wszystkie mecze na żywo będzie można oglądać w nc+ GO i w serwisie CANAL+ Sport Online. Jedno spotkanie transmitowane przez TVP dostępne będzie też na stronie tvpsport.pl i vod.tvp.pl oraz w aplikacjach mobilnych – TVP Sport i TVP VOD. Tak jak do tej pory skróty spotkań i gole będzie można podejrzeć na stronie Ekstraklasa.tv, choć wiadomo, że ta platforma ma się rozwijać i produkować więcej własnego kontentu (trwa nawet nabór na redaktorów, montażystów, grafików), a niektóre treści mieć na wyłączność. Być może właśnie tam będzie w internecie pokazywany cotygodniowy magazyn ligowy, ale w sprawie odstąpienia części treści wciąż toczą się rozmowy z jednym z portali internetowych. Sezon 2019/20 Ekstraklasy rusza 19 lipca.

Więcej o: