Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Wiemy, jakie mecze będzie pokazywało TVP. Dyrektor zdradził klucz wyboru

Marek Szkolnikowski, dyrektor TVP Sport, opowiedział o sposobie wyboru spotkań piłkarskiej ekstraklasy, które pokaże TVP w nadchodzącym sezonie. Zdradził także, w jaki sposób ustalane są terminy poszczególnych meczów.

Marek Szkolnikowski, dyrektor TVP Sport, w rozmowie ze sport.tvp.pl, opowiedział o sposobie wyboru spotkań piłkarskiej ekstraklasy, które TVP pokaże na otwartej antenie w nadchodzącym sezonie. Jak sam określił, TVP ma prawa do 12 meczów pierwszego wyboru, 12 drugiego wyboru i 13 trzeciego wyboru. Zdradził także, jak odbywa się proces ustalenia terminów poszczególnych meczów.

Zobacz wideo

- W całym sezonie mamy 12 meczów pierwszego wyboru, 12 drugiego wyboru i 13 trzeciego wyboru. Tak więc nie zawsze możemy wybrać jako pierwsi – np. w czterech pierwszych kolejkach zdecydowaliśmy się na spotkania trzeciego wyboru. Podjęliśmy decyzję żeby z nich teraz skorzystać z kilku względów. Bardzo dużo dzieje się w innych dyscyplinach – siatkówce, skokach narciarskich (Letnie Grand Prix), a zainteresowanie Ekstraklasą w wakacje jeszcze nie jest tak duże. Poza tym będziemy podejmować takie decyzje bazując na innych wydarzeniach, bo jeśli będziemy mieć np. wyścig Formuły o 18:00, to automatycznie ucieknie nam ten termin. Czasami zdarzy się tak, że będziemy mieć możliwość pokazania meczu w piątek o 20:30 czy w poniedziałek o 18:00 - opisał wybór spotkań Szkolnikowski.

Dyrektor TVP Sport opisał także dokładnie proces ustalenia terminów poszczególnych meczów. - Siadamy przy stole z przedstawicielami nc+ i Departamentem Rozgrywek Ekstraklasy i decydujemy o wyborze. Tyle że przy każdej kolejce są pewne ograniczenia. Np. zespoły, które rywalizują w czwartkowej Lidze Europy, mogą zagrać swoje mecze wyłącznie w niedziele. Dla nas oznacza to tyle, że jeśli ze względów programowych nie możemy pokazać spotkania w niedzielę, to automatycznie odpadają nam mecze naszych "pucharowiczów", więc wtedy trzeba brać trzeci wybór - podkreślił.

- Do tego dochodzą uwarunkowania z miast – jeśli np. odbywa się jakaś impreza masowa, maraton czy cokolwiek innego, to dane kluby nie mogą grać w danych terminach. To dość skomplikowany proces, bo trzeba wziąć pod uwagę wiele kwestii. System polega na tym, że jak jest np. piąta kolejka, a my decydujemy się na pierwszy wybór, to wybieramy mecz i termin, w którym ma zostać rozegrany, z tym że musimy brać pod uwagę te wszystkie uwarunkowania, o których wspomniałem. Natomiast jeśli decydujemy się na trzeci wybór, to nc+ wskazuje dwa spotkania, na których najbardziej mu zależy i w jakim terminie mają się odbyć - dodał Marek Szkolnikowski.

Telewizja Polska nabyła prawa do pokazywania jednego meczu w kolejce Ekstraklasy w otwartym kanale. Ekstraklasa w TVP ma być mocno opakowana. Przed każdym meczem przygotowane będzie godzinne studio wprowadzające oraz godzinne studio po spotkaniu. Studio z pogłębioną analizą taktyczną, wywiadami i reakcjami social media.

Znamy już także spotkania, które w pierwszych czterech kolejkach pokaże TVP:

  • 1. kolejka: Śląsk Wrocław - Wisła Kraków (sobota, 20 lipca, 17:30)
  • 2. kolejka: Lech Poznań – Wisła Płock (piątek, 26 lipca, 20:30)
  • 3. kolejka: Wisła Kraków – Górnik Zabrze (poniedziałek, 5 sierpnia, 18:00)
  • 4. kolejka: Wisła Płock – Legia Warszawa (niedziela, 11 sierpnia, 17:30)
Więcej o: