Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Piast Gliwice może zostać mistrzem Polski już w środę! Co musi się stać? [ANALIZA]

Piast Gliwice może zostać w środę wieczorem nowym mistrzem Polski. Co musi się stać, by mistrzostwo trafiło do Gliwic już w środę? Oto analiza sytuacji!

Trwa pasjonująca walka o mistrzostwo Polski. W tej chwili na prowadzeniu w tabeli jest Piast Gliwice, który ma dwa punkty przewagi nad Legią Warszawa. Trzecia Lechia Gdańsk traci do Piasta 4 punkty. Zespół z Gliwic gra w Szczecinie z Pogonią remisuje 0:0. Goście mogli prowadzić, ale Piotr Parzyszek trafił w poprzeczkę. Za to w drugiej połowie Sebastian Walukiewicz z Pogoni nie trafił do pustej bramki z metra, co uratowało ekipę Waldemara Fornalika.

Legia z kolei gra w Białymstoku, gdzie przegrywa z Jagiellonią 0:1. Bramkę samobójczą dla gospodarzy zdobył Mateusz Wieteska. Lechia z kolei przegrywa 1:2 w Poznaniu. Przy takim wyniku ekipa Piotra Stokowca straci szanse na mistrzostwo Polski. To oznacza, że Piastowi brakuje jednego gola - przy założeniu, że Legia przegra swoje spotkanie - by zostać mistrzem Polski. Za to szansę na grę w pucharach (czwarte miejsce) obecnie traci Zagłębie - o Ligę Europy walczy Jagiellonia z Cracovią. W tej chwili Białostoczanie mają 57 pkt, za to Cracovia traci dwa punkty.

Tabela biorąc pod uwagę wyniki do przerwy:

  • 1. Piast 69 pkt
  • 2. Legia 67 pkt
  • 3. Lechia 64 pkt
  • 4. Jagiellonia 57 pkt
  • 5. Cracovia 55 pkt
  • 6. Zagłębie 53 pkt
  • 7. Lech 52 pkt
  • 8. Pogoń 49 pkt
Zobacz wideo

Co musi zrobić Piast Gliwice, by nie dać się wyprzedzić Legii Warszawa?

W walce o mistrzostwo pozostają trzy drużyny. Piast zapewni sobie w środę tytuł, jeśli wygra w Szczecinie, a Legia przegra w Białymstoku. W tym momencie Piast jest więc o bramkę od zdobycia mistrzostwa kraju. Lechia straci szanse na zdobycie historycznego tytułu, jeśli przegra w Poznaniu bądź zremisuje, a równocześnie Legia lub Piast wygrają lub zremisują swoje spotkania.

Walka o puchary też trwa

Dzięki temu, że Lechia zdobyła Puchar Polski, w tym sezonie także 4. miejsce da awans do europejskich pucharów. O tę pozycję walczą wciąż Cracovia (54 punkty), Jagiellonia (54 pkt) i Zagłębie Lubin (52 punkty). "Pasy" są obecnie na 4. miejscu i zapewnią sobie tę lokatę na koniec sezonu, jeśli pokonają wieczorem Zagłębie w Lubinie (na razie jest 0:0), a Jagiellonia przegra z Legią. Za to Zagłębie nie będzie miało już szans zająć 4. pozycji, jeśli przegra bądź zremisuje z Cracovią, a Jagiellonia ogra Legię.