Kolejny kierowca ukarany w GP Azerbejdżanu! Szansa dla Roberta Kubicy?

Pierre Gasly został ukarany startem z alei serwisowej za zignorowanie sygnału zjazdu na pomiar masy bolidu. Oznacza to, że już drugi zawodnik dostał karę, bo już teraz wiadomo, że Antonio Giovinazzi zostanie cofnięty o 10 miejsc na starcie. Oznacza to, że Robert Kubica nie wystartuje jako ostatni.
Zobacz wideo

Do incydentu z udziałem Gasly'ego doszło w drugim trening przed Grand Prix Azerbejdżanu. Francuz wracał do alei serwisowej i usłyszał przez radio, aby "zaatakował" zjazd do pit lane przed planowanym treningiem pit stopu. Robiąc to kierowca Red Bulla nie zauważył swego numeru startowego, który pojawił się na panelu świetlnym wzywającym na przeprowadzany wyrywkowo pomiar masy bolidu.

Gasly zameldował się na stanowisku, gdzie mechanicy przeprowadzili wymianę opon. Sędziowie badający sprawę wydali wieczorem następujący komunikat: Po przejrzeniu materiałów wideo oraz wysłuchaniu relacji kierowcy bolidu numer 10 i reprezentanta zespołu, ustalono, że kierowca nie zatrzymał się na pomiar masy, gdy miał taki obowiązek.

Zamiast tego kontynuował jazdę i zatrzymał się na stanowisku serwisowym, gdzie nad samochodem przeprowadzono prace polegające na podniesieniu i wymianie czterech kół, co stanowi złamanie artykułu 29.1 podpunkt "a".

Zgodnie z artykułem 21.1 podpunkt "a", karą za tego typu naruszenie regulaminu jest start z alei serwisowej. Taka też kara została wymierzona kierowcy. Red Bullowi przysługuje prawo do złożenia odwołania od kary nałożonej na Gasly'ego.

Giovinazzi tez cofnięty

Przed zmaganiami w Baku ekipa Alfa Romeo zdecydowała się na wymianę elektroniki sterującej w swoich bolidach. Dla Kimiego Raikkonena będzie to drugi zestaw w tym sezonie, natomiast Giovinazzi wyczerpał już dostępną pulę otrzymując trzeci komplet. Antonio Giovinazzi jest więc pierwszym kierowcą w sezonie, który otrzymał karę przesunięcia na starcie wyścigu o dziesięć pozycji.

Podczas Grand Prix Chin konieczna była wymiana elektroniki w Alfie prowadzonej przez 25-latka, ze względu na awarię podczas kwalifikacji. Wersja zainstalowana na Grand Prix Azerbejdżanu jest w najnowszej specyfikacji i ma zapewnić wyższy poziom niezawodności.

Kara dla kierowcy Alfy Romeo może oznaczać, ze to on wystartuje z ostatniego miejsca do niedzielnego wyścigu. Kierowcy Williamsa są niemal skazani na ostatnie miejsca przy równej walce, ale sytuacja związana z przesunięciem kierowcy Alfy Romeo o dziesięć miejsc  to szansa dla Polska i Brytyjczyka. Wszystko zależy jednak od tego czy Antonio Giovinazzi zakwalifikuje się trzeciej części kwalifikacji. Jeśli zajmie miejsce powyżej dziewiątego, to wtedy nie wystartuje z ostatniej linii. 

FIA podała przyczyny awarii studzienki na torze w Baku

Więcej o: