Więcej kasy za puchary. Kluby Ekstraklasy ustaliły podział pieniędzy z praw telewizyjnych i marketingowych

Jest porozumienie w sprawie podziału środków z praw telewizyjnych i marketingowych. Po kilkugodzinnych rozmowach w siedzibie Ekstraklasy przedstawiciele klubów ustalili kto, ile i za co. Od sezonu 2019/2020 ponad 200 mln zł zostanie podzielone według nowych zasad.
Zobacz wideo

Temperatura środowego spotkania przedstawicieli klubów Ekstraklasy była wysoka nie tylko dlatego, że za oknami przypiekało słońce. Gra toczyła się o wielką stawkę. Pod koniec roku Canal+ i Telewizja Polska podpisały kontrakt gwarantujący Ekstraklasie 500 mln zł za dwa sezony. Po odliczeniu wszystkich kosztów do podziału klubom pozostało ok. 225 mln zł na sezon. Oznacza to, że przy kolejnym podziale pieniędzy z praw telewizyjnych i marketingowych ligowcy otrzymają więcej niż do tej pory. Pytanie brzmiało: jak zostaną podzielone miliony złotych? Nad odpowiedzią w Ekstraklasie przez wiele godzin debatowali prezesi klubów.

Więcej kasy dla drużyn grających w pucharach

Kluby już wcześniej osiągnęły wstępne porozumienie: od kolejnego sezonu część pieniędzy miała zostać wypłacona zespołom, które będą kwalifikowały się do europejskich pucharów. Znak zapytania dotyczył przede wszystkim procentowego podziału tych środków. Na to, aby ten był jak największy, naciskali m.in. przedstawiciele Legii Warszawa, Lecha Poznań i Jagiellonii Białystok. W drugą stronę wózek chcieli pchać szefowie drużyn, które o grze w Europie mogą jedynie pomarzyć. W środę spróbowano więc znaleźć złoty środek.

Kasa z praw telewizyjnych i marketingowych dzielona jest ze względu na kilka aspektów. To kwota stała (obecnie wynosząca 55 proc., od przyszłego sezonu wyniesie 44 proc.) dzielona po równo dla wszystkich, pieniądze zależne od miejsca zajętego na koniec sezonu, pieniądze za ranking historyczny i za stawianie na młodych piłkarzy. Dziś tort został przecięty na kolejne dwa kawałki. Po wielu sugestiach klubów Rada Nadzorcza Ekstraklasy zdecydowała, że większy zastrzyk gotówki otrzymają zespoły, które będą reprezentować Polskę w pucharach. Ten wyniesie 14 proc. całej kwoty.

Za wynik sportowy kluby otrzymają łącznie 35,5 proc. kwoty, za ranking historyczny - 18,5 proc. 5 mln zł zostało przeznaczone na Pro Junior System, czyli jako nagroda dla klubów, które dają grać zawodnikom do 21 roku życia. - Ostateczne decyzje uwzględniają potrzebę wzmocnienia klubów walczących o europejskie puchary, a z drugiej strony w stosunku do propozycji grudniowych uwzględniono opinie klubów zajmujących niższe miejsca w tabeli - powiedział po spotkaniu przewodniczący Rady Nadzorczej Ekstraklasy Karol Klimczak.

Pierwsza kasa – za półtora roku

Teraz swoje wygrały także kluby, które znajdą się w grupie spadkowej. Co roku będą mogły liczyć na 4 mln zł. Jeśli któraś z drużyn nie zdoła utrzymać się w lidze, na jej konto Ekstraklasa przeleje 750 tys. zł. Pozostałe otrzymają po 350 tys. zł. Nowy podział środków będzie obowiązywał od sezonu 2019/20.

Rozliczenie po obecnym sezonie będzie przeprowadzone według wzoru, który obowiązywał do tej pory. Kto na podziale zyska najwięcej? Drużyny, które będą osiągały w lidze sukcesy. Do tej pory najwięcej zarabiała Legia. W poprzednim sezonie niecałe 17 mln zł. Prawie 15 mln zarobiła Jagiellonia, milion złotych mniej - Lech.

Więcej o: