Nowy stadion w ekstraklasie? Pieniądze są zagwarantowane

Zmierzający do ekstraklasy Raków Częstochowa już niedługo może mieć nowy stadion. W czwartek Rada Miasta przegłosowała zabezpieczenie środków miejskich na rozbudowę Stadionu Miejskiego "Raków".

O nowym stadionie dla Rakowa dyskutuje się od miesięcy. Rozmowy nasiliły się w ostatnim czasie, kiedy stało się niemal pewne, że klub z Częstochowy już w przyszłym sezonie zagra w ekstraklasie. W trakcie meczów Pucharu Polski przeciwko Lechowi, Legii i Lechii kibice Rakowa wywieszali transparenty nawołujące do jak najszybszego zakończenia tematu. Na razie bowiem wiadomo, że jeśli zespół Marka Papszuna awansuje do ekstraklasy, pierwsze miesiące w niej spędzi prawdopodobnie na stadionie Zagłębia w Sosnowcu.

W czwartek szanse na nowy stadion dla Rakowa wzrosły. Rada Miasta przegłosowała zabezpieczenie środków miejskich na rozbudowę Stadionu Miejskiego "Raków". "Zaplanowano, że na zadanie 'Prace przygotowawcze i wkład własny do rozbudowy infrastruktury sportowej w Częstochowie, w tym budowa Centrum Piłki Nożnej w Częstochowie' zapisane zostaną nakłady w łącznej kwocie 37,7 mln zł (z limitami wydatków: 13,7 mln zł na 2019 r., 20,2 mln na 2020 r. oraz 3,8 mln zł na 2021 r.). Źródłem pokrycia większości tegorocznych miejskich wydatków na inwestycję ma być kredyt bankowy. Tym samym rozpoczęto prace przygotowawcze do inwestycji. 5 kwietnia miasto podpisało umowę na przygotowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej, którą opracują poznańskie firmy Demiurg Project SA i Demiurg sp. z. o.o., za kwotę blisko 331 tys. zł. Opracowanie dokumentu zajmie dwa miesiące, a następnie ruszy przetarg na realizację prac budowlanych" - czytamy w oficjalnym komunikacie klubu.

"Jednocześnie przypomnijmy, że modernizacja obiektu przy Limanowskiego 83 uzyskała dofinansowanie ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki w kwocie 10 mln zł, w ramach Planu Rocznego, co nie wyklucza możliwości starania się przez miasto o dodatkowe środki w ramach Planu Wieloletniego."

Po 27 kolejkach I ligi Raków prowadzi w tabeli z przewagą aż 12 punktów nad drugim ŁKS-em Łódź oraz 14 "oczek" nad trzecią Stalą Mielec. Zespół Papszuna, który w środę przegrał w półfinale Pucharu Polski z Lechią (0:1), do rozegrania ma jeszcze siedem meczów.

Więcej o: