Ekstraklasa. Co wiadomo po 28. kolejce? Wisła Kraków skomplikowała swą sytuację. Jedna wygrana może nie wystarczyć Lechowi

Po 28. kolejce Ekstraklasy do dwóch drużyn pewnych gry w grupie mistrzowskiej dołączył tylko Piast. Zwycięstwo Lecha z Pogonią w kontekście meczu z Lechią nie powinno cieszyć go za długo. Wisła Kraków zamiast łatwych punktów z Zagłębiem wyjechała z Sosnowca ze skomplikowaną sytuacją w kontekście walki o górną ósemkę.
Zobacz wideo

Tak spłaszczonej tabeli Ekstraklasy w jej środkowej strefie nie było dawno. Przed 28. kolejką między piątą, a dziesiątą drużyną były tylko dwa punkty różnicy. Warto też zauważyć, że nawet znajdujący się na trzecim stopniu podium Piast po złych trzech ostatnich kolejkach rundy zasadniczej mógł 13 kwietnia znaleźć się... w grupie spadkowej. Dzieliło go od niej tylko 6 punktów.

Piast po zwycięstwie z Wisła Płock na matematykę oglądać się już nie musi. Trzy punkty oznaczały zapewnienie pozycji w grupie mistrzowskiej. Mimo zwycięstwa z Pogonią spokojnie wcale nie mogą spać Lechici. Sytuacje utrudniła sobie też Wisła Kraków, która nieoczekiwanie przegrała z Sosnowcem.

Lech do pewności potrzebuje 4 punktów

Lech po wygranej 3:2 z Pogonią Szczecin awansował na piątą pozycję w tabeli, ale spokoju w Poznaniu być nie może. Szczególnie jeśli spojrzymy na terminarz „Kolejorza”. Dwóch ostatnich rywali Lech ma trudnych. Następny mecz zagra z liderem Ekstraklasy – Lechią, kolejny z walczącą o górną ósemkę Jagiellonią. Teoretycznie wszystko jest w rękach ekipy Dariusza Żurawia, ale już nawet potknięcie z Gdańskiem przy punktach zdobywanych przez rywali Lecha, mogą zepchnąć ekipę z Bułgarskiej do drugiej ósemki ligi. Z drugiej strony jeśli Lech mecz z ekipą Stokowca wygra, to będzie niemal pewny gry o pierwszą ósemkę. Dwie najbliższe kolejki przynoszą bowiem dwa bezpośrednie starcia rywali „Kolejorza” w walce o strefę mistrzowską (Korona – Zagłębie Lubin i Zagłębie Lubin -Wisła Kraków). Nawet wobec niekorzystnych rezultatów innych spotkań, stuprocentową możliwość walki o mistrzostwo (po pokonaniu Lechii) da Lechowi już sam remis z Jagiellonią.

Wisła Kraków będzie drżeć do końca

Swoją sytuacją w walce o utrzymanie bardziej skomplikowała Wisła Kraków. „Biała Gwiazda” jechała do najsłabszej drużyny i najgorszej defensywy ligi. Zamiast trzech punktów w ostatnich minutach straciła w tym spotkaniu nawet remis (4:3). Przy kolejnym meczu z mogącym się pochwalić 6 wygranymi w 7 ostatnich spotkaniach Piastem o kolejne punkty nie będzie łatwo. Ekipa Stolarczyka na zakończenie sezonu zasadniczego gra natomiast z Zagłębiem Lubin.

Jeśli chodzi o drugą drużynę z Krakowa, to Cracovia pewność gry w grupie mistrzowskiej mogła mieć już w środę. Swój plan w tej kolejce wykonała, bo wygrała z Koroną 2:1, ale do braku szczęścia (przy przegranej Jagiellonii z Legią 0:3) zabrakło jeszcze porażki Lecha.

Cracovia i tak pewna pierwszej ósemki może być już w najbliższy piątek. Wystarczy, że wygra z jednym z kandydatów do spadku – Miedzią Legnica.

Mistrzostwo i spadek

Swoją sytuację w obliczu straty punktów przez Lechię poprawiła Legia. Obecni mistrzowie Polski po pokonaniu Jagiellonii znów tracą do lidera Ekstraklasy już tylko 3 punkty. Trudno analizować kto ma trudniejszy kalendarz i czy tę stratę da odrobić się jeszcze przez zakończeniem sezonu zasadniczego. Legia i tak zagra z Lechią w grupie mistrzowskiej. Poza tym, jak pokazuje historia, tylko w dwóch przypadkach na 5 lat od kiedy mamy podział na grupę mistrzowską i spadkową drużyna, która liderowała w Ekstraklasie po 28. kolejkach sięgnęła potem po mistrzostwo Polski. Co ciekawe tą drużyną była właśnie Legia. Liderzy spoza Warszawy, którzy cieszyli się pod koniec pierwszej części sezonu, w decydującej fazie zawodzili.

Dla proformy dodamy jeszcze tylko, że zespoły, które będą walczyły w tym roku o utrzymanie znane były już wcześniej. To: Zagłębie Sosnowiec, Wisła Płock, Arka Gdynia, Miedź Legnica, Górnik Zabrze i Śląsk Wrocław. Już w 29. kolejce może się okazać czy dołączy do nich Korona.

Plan gier 29. kolejki

  • Górnik Zabrze - Legia Warszawa
  • Jagiellonia Białystok - Zagłębie Sosnowiec
  • Korona Kielce - Zagłębie Lubin
  • Lechia Gdańsk - Lech Poznań
  • Miedź Legnica - Cracovia
  • Pogoń Szczecin - Arka Gdynia
  • Wisła Kraków - Piast Gliwice
  • Wisła Płock - Śląsk Wrocław
Więcej o: