Ireneusz Mamrot siedzi na beczce prochu? Prezes Jagiellonii Białystok: Probierza też radzili mi zwolnić

W ubiegłym tygodniu Jagiellonia Białystok zdementowała plotki o rzekomych zawirowaniach wokół trenera Ireneusza Mamrota. Po porażce ze Śląskiem Wrocław Jaga ma jednak coraz więcej kłopotów. We wtorek białostoczanie w Pucharze Polski spróbują przełamać złą passę.
Zobacz wideo

We wtorek Jagiellonia Białystok zagra z pierwszoligową Odrą Opole o wejście do półfinału Pucharu Polski. Dla wicemistrzów Polski może to być przedłużenie szans na uratowanie tego sezonu. Wygrana w dobrym stylu mogłaby też wzmocnić posadę trenera Ireneusza Mamrota.

Mamrot na wylocie? Jagiellonia zaprzeczyła

O słabnącej pozycji Ireneusza Mamrota poinformował w Magazynie Ekstraklasy dziennikarz „Przeglądu Sportowego” Łukasz Olkowicz. Według jego ustaleń szkoleniowiec Jagiellonii w meczach ze Śląskiem Wrocław i Odrą Opole miał walczyć o posadę. Zaraz po ujawnieniu pogłosek, te szybko zdementowali prezes klubu Cezary Kulesza, oraz wiceprezes Agnieszka Syczewska. – Na stronie głównej największych serwisów były teksty o moim zwolnieniu. Nie zdążyłem dobrze się w nie wczytać, gdy zadzwonili prezes i wiceprezes. Zapewnili mnie, że to bajki, że nie ma nic na rzeczy. Ale jak w dowcipie: niesmak pozostał – tłumaczył Sport.pl Mamrot. W rozmowie z nami Kulesza mówił o plotkach: „Śmieję się, gdy czytam te głupoty. Włączam komputer, widzę te teksty i zastanawiam się, co jedzą i piją ci, co to wymyślają”.

Dzień później prezes białostockiego klubu spotkał się z zespołem i przekazał piłkarzom, iż posada trenera jest niezagrożona. Wcześniej to właśnie zawodnicy zamanifestowali wsparcie dla Mamrota – po bramce Guilherme w meczu z Górnikiem Zabrze pobiegli w stronę ławki rezerwowych, aby rzucić się w ramiona 48-letniego szkoleniowca. Zastanawiające było to, że gest miał miejsce dwa dni przed ujawnieniem rewelacji na temat zawirowań wokół Mamrota.

Kulesza: Probierza też radzili mi zwolnić

Według naszych ustaleń pozycja Mamrota na Słonecznej faktycznie nie jest zbyt silna. Jaga jeszcze przed rundą play-off ograniczyła swoje szanse na zdobycie wyczekiwanego tytułu mistrza Polski – białostoczanie tracą do liderującej Lechii Gdańsk sześć punktów, a jeżeli zespół Piotra Stokowca pokona w poniedziałek Wisłę Płock, przewaga urośnie do dziewięciu „oczek”. Ostatnią deską ratunku wydaje się Puchar Polski. We wtorek Jagiellonia zmierzy się w Opolu z Odrą. – Na pewno zagramy najsilniejszym możliwym składem – mówił Mamrot.

Jednocześnie z klubu słychać zapewnienia, że przyszłość trenera nie zależy od ćwierćfinału pucharu. – Kiedyś radzili mi zwolnić Michała Probierza, ale tego nie zrobiłem i rok później byliśmy wicemistrzami. Mam świadomość, że Mamrot nie odpowiada za niestrzelony w Krakowie rzut karny Scepovicia, za ustawienie obrony pod koniec meczu z Górnikiem Zabrze, czy strzał Novikovasa na początku spotkania ze Śląskiem Wrocław. Trwa kryzys, ale nie będzie się on ciągnął bez końca. Przełamanie w końcu nadejdzie – zapewnia Kulesza.

Przegonić ciemne chmury

Oznacza to, że nawet w przypadku porażki z Odrą posada Mamrota nie jest zagrożona. A to wcale nie było oczywiste, szczególnie, że od jakiegoś czasu w Białymstoku krąży pogłoska, że Mamrotowi i Kuleszy zaczęła rozjeżdżać się wizja budowy klubu. Mamrot zimą miał przygotować listę na której było pięciu Polaków, z których do Jagi nie trafił żaden. Zamiast tego Kulesza pozyskał sześciu obcokrajowców (w tym trzech z Wisły Kraków. – Nie kojarzę w tej chwili jednego Polaka, którego zimą mocno chcieliśmy ściągnąć – dodaje prezes Jagi.

Na razie Mamrot i tak musi skorzystać z arsenału, który w tej chwili posiada. A ten nie ma ostatnio najwyższej mocy uderzeniowej. O godz. 18 na Stadionie Miejskim w Opolu drużyna z Białegostoku będzie mogła nie tylko awansować do półfinału Pucharu Polski, ale i przegonić ciemne chmury, które od kilku tygodni zbierają się nad nią i nad jej opiekunem.

Więcej o: