Lech Poznań zarobił fortunę na transferach. Klub ujawnił szczegółowe dane

Ponad 46 mln złotych na transferach zarobił Lech Poznań w ciągu dwóch poprzednich sezonów. Klubowy audyt finansowy wskazuje, że w tym czasie klub kończył rozgrywki z łącznym zyskiem brutto w wysokości ponad 31 mln złotych!
Zobacz wideo

Po raz drugi Lech Poznań opublikował audyt finansowy klubu. Pod tym względem stanowi awangardę w piłkarskiej ekstraklasie. Wychodzi naprzeciw oczekiwaniom kibiców, którzy mają prawo wiedzieć, jaka jest kondycja finansowa Kolejorza - czytamy na oficjalnej stronie klubu.

Poprzedni audyt, który był pierwszym w Polsce wydanym przez klub piłkarski, pojawił się w listopadzie 2016 roku. Obejmował lata 2013-2015 i odpowiadał na pytania zbierane przez Stowarzyszenie Kibiców Lecha Poznań. Raport z przeprowadzenia uzgodnionych procedur został wówczas przygotowany przez niezależną biegłą rewident. Teraz jest podobnie, bo na ostateczny dokument złożyła się praca działu finansów KKS Lech Poznań oraz niezależnego biegłego rewidenta Przemysława Biniaka. Audyt obejmuje trzy ostatnie sezony, czyli 2015/16, 16/17 oraz 17/18.

- Żaden inny klub w Polsce nie ujawnia tak szczegółowych danych na temat swoich finansów. Po opublikowaniu pierwszej edycji raportu byłem wielokrotnie pytany przez moich kolegów, prezesów innych klubów „Po co my to robimy?” Odpowiadałem i odpowiadam niezmiennie - bo kibice Lecha mają prawo to wiedzieć. A nawet nieco żartobliwie: jeśli nasi kibice chcą wiedzieć na co poszła nieco już mityczna „kasa za Lewandowskiego czy Bednarka” (czy z innych transferów), to właśnie dzięki takim raportom mogą się tego dowiedzieć - mówi prezes Lecha, Karol Klimczak.

Najważniejszą rzeczą audytu są zarobki klubu. W ciągu ostatnich trzech lat zysk brutto Lecha Poznań zwiększył się prawie o 25 mln złotych! W sezonie 2015/16 klub zanotował stratę w wysokości 2 967 037 zł, a w rozgrywkach 2017/18 był to już zysk w wysokości 22 360 686 zł! W dwóch ostatnich sezonach poznaniacy zarobili łącznie ponad 31 mln zł.

Z czego wynika ta różnica? Chociaż Lech zwiększył koszty działalności podstawowej, a do klubowej kasy nie wpłynęło wiele pieniędzy z europejskich pucharów, to uwagę przykuwa wzrost w przychodach z działalności podstawowej oraz - przede wszystkim - transferów.

Lech Poznań zarobił ponad 46 mln złotych na swoich piłkarzach

W ostatnich dwóch latach, m.in. na sprzedaży Jana Bednarka, Dawida Kownackiego, Tomasza Kędziory, Karola Linettego czy Tamasa Kadara, klub zarobił ponad 46 mln zł!

- Wydaliśmy w tym czasie rekordowe pieniądze na transfery i utrzymanie kadry pierwszego zespołu. Systematycznie rosną też koszty utrzymania sztabu trenerskiego. Nie byłoby to możliwe bez solidnych podstaw finansowych - opowiada Klimczak, który podkreśla, że sporym wyzwaniem, przed którym stoi Lecha, są inwestycje. - Sztuczne boisko dla Akademii, hala pneumatyczna czy przejęcie na własność infrastruktury we Wronkach i Popowie to te, które udało się już zrealizować - wylicza. - Ale przed nami jest budowa nowoczesnego centrum badawczo-rozwojowego. Planowana wartość inwestycji to prawie 40 milionów złotych. Wierzymy jednak, że dzięki wspólnej pracy uda się tą i inne inwestycje zrealizować. Żeby te fundamenty, na których opiera się Lech, były jeszcze bardziej stabilne - opowiada prezes zarządu KKS Lech. Audyt finansowy można pobrać POD TYM LINKIEM.

Więcej o: