Sport.pl
  
Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Wisła Kraków dostanie wielkie pieniądze? Nowi właściciele planują głośne transfery

Wisła Kraków może otrzymać aż 130 mln zł. Taką kwotę na krakowski klub zamierzają przeznaczyć jej nowi właściciele, firmy Alalega i Noble Capital Partners. Ich szefowie planują cztery głośne transfery już w nadchodzącym oknie transferowym.

Wisła Kraków będzie miała nowych właścicieli. We wtorkowy wieczór w Zurychu zostały podpisanie oficjalne dokumenty na temat sprzedaży klubu. Jak informował Sport.pl, zespół przejęły firmy Capital Noble Partners i Alalega. Ta druga ma być większościowym udziałowcem.

Wisła Kraków otrzyma 130 mln zł?

Zdaniem portalu sport.interia.pl, nowi właściciele, którzy przedstawią się kibicom przed najbliższym meczem ligowym Wisły z Lechem Poznań, zamierzają zainwestować w nią ogromne pieniądze. Przede wszystkim , jeszcze w tym roku, spłacą dług licencyjny wynoszący 12,2 mln zł. Później uregulują natomiast pozostałe wierzytelności, wynoszące około 28 mln zł, co razem da ponad 40 mln zł. To jednak nie koniec, bo nowi właściciele w ciągu roku zamierzają włożyć w Wisłę 130 mln zł. Będzie to największa inwestycja zagranicznego kapitału w historii polskiego sportu.

Część z planowanej kwoty przeznaczona zostanie na transfery. Aż cztery z nich, bardzo duże zdaniem nowych szefów "Białej Gwiazdy", mają być dokonane już zimą. Wśród nowych piłkarzy krakowskiego zespołu najprawdopodobniej znajdzie się Jakub Błaszczykowski, dla którego będzie to powrót do Wisły po 11 latach gry za granicą.

Zmiany na szczeblu zarządzającym

Nowi właściciele przyniosą nie tylko pieniądze, ale także duże zmiany w zarządzie. Nowym dyrektorem sportowym klubu ma zostać Adam Pietrowski, menedżer, który w przeszłości był dyrektorem ABP Sport Management, związanego m.in. z Takesurem Chinyamą czy Radosławem Matusiakiem. Dotychczasowy dyrektor sportowy, Arkadiusz Głowacki, ma natomiast otrzymać awans i zostać przesunięty do zarządu. Zarządu, którego członkiem nie jest już Marzena Sarapata. Z funkcji prezesa Wisły została ona bowiem zwolniona od razu po podpisaniu umowy o sprzedaży klubu.

Kim są nowi właściciele Wisły Kraków?

Firmy, które we wtorek przejęły Wisłę Kraków, to koncerny zajmujące restrukturyzacją przedsiębiorstw na całym świecie. Alalega to fundusz z Kambodży, specjalizujący się w budownictwie i finansach, natomiast Noble Capital Partners jest brytyjskim funduszem, prowadzonym przez Szweda Matsa Hartinga.

Więcej o:
Komentarze (101)
Wisła Kraków dostanie wielkie pieniądze? Nowi właściciele planują głośne transfery
Zaloguj się
 • kosmyg

  Oceniono 33 razy 29

  Gdybym miał znowu naście lat, to bym się podekscytował, ale teraz już wiem jak to się skończy. Wielka inwestycja firm i osób nieznanych nawet przez google. To się musi udać.

 • strange_email

  Oceniono 18 razy 16

  Jakie urwa koncerny. Ten Szwed prowadzi szemrany biznes w UK a Khmerowie to też firma zatrudniającą jedna może dwie osoby.
  Szweda można wybadac w Companies House, sprawozdania finansowe nie powalają.
  Przecież to śmierdzi pralnia na kilometry.

 • evergreen111

  Oceniono 21 razy 15

  Pralnia, pralnia, pralnia! A głupie Krakusy się cieszą!

  Obudzicie się w czarnej dziurze, macie to na bank. I tylko zasłużonego klubu szkoda... a nawet nie, NIE SZKODA! Jego koniec rozpoczął się z chwila, gdy decydujący głos mieli w nim rozmaite miśki!

 • normalny_pan

  Oceniono 10 razy 10

  Spółka Alelega zarejestrowana w Luksemburgu, należącą do kapitału z Kambodży, a konkretnie członka rodziny królewskiej ?!?!?!?!?

  Komu oni sprzedali ten klub ???? Przecież to śmierdzi na 10 kilometrów !

  No i dodatkowo to zdjęcie - czy tak wyglądają poważni i odpowiedzialni biznesmeni ?
  Bardziej mi to przypomina Kartel z Medellín

 • gunston

  Oceniono 9 razy 9

  Tylko naiwni mogliby sądzić, że klub wokół którego kręcą się gangsterzy mogłaby kupić jakaś renomowana w świecie firma. To zresztą problem całej Ekstraklasy, nie tylko Wisły. Wizerunek tej ligi jest fatalny od wielu, wielu lat.

 • mer-llink

  Oceniono 8 razy 8

  P. S. P.S>
  Te kwoty to sa podawane w rielach kambodżańskich. A riel do zł ma sie jak 1 : 1000. Czyli 130 mln rieli kambodżańskich to 130 000 zł. I tak to sie wszystko mniej więcej zgadza.

 • mer-llink

  Oceniono 8 razy 8

  Ja rozumiem, że prawdziwy kibic WIsły ma mieć tylko jedna ojczyznę. Ale dlaczego to ma byc Kambodża?
  P.S.
  Widać, ze "nowi inwestorzy" chca nad Wisełka wyprac nieczysta kasę.
  A ile procentu od tego trafi do Miśka?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX