Sport.pl
  
Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Zbigniew Boniek mocno o zmianie w Ekstraklasie. "Obcokrajowcy dostają miejsca za darmo"

Zbigniew Boniek odniósł się do zmian wprowadzonych przez PZPN. Od przyszłego sezonu kluby Ekstraklasy będą musiały wystawiać młodzieżowca w pierwszym składzie. - Musimy coś zmienić, bo inaczej umrzemy. Nasza liga jest bardzo słaba - mówi Boniek w Prawdzie Futbolu.

Polski Związek Piłki Nożnej przegłosował dużą zmianę w polskiej Ekstraklasie. Od sezonu 2019/2020 każda drużyna będzie mieć obowiązek wystawiania co najmniej jednego młodzieżowca w składzie. 

Zmiana budzi jednak sporo kontrowersji, a wielu ekspertów nie wierzy, że przyniesie ona jakikolwiek skutek. Do sprawy odniósł się sam Zbigniew Boniek, który w programie Prawda Futbolu na Youtube tłumaczył ten pomysł. - Musimy coś zmienić, bo inaczej umrzemy. Nasza liga jest bardzo słaba. Przepis o młodym zawodniku nie wpłynie negatywnie na jakość rozgrywek - mówi w rozmowie z Romanem Kołtoniem.

Boniek: "Obcokrajowcy dostają miejsca za darmo"

PZPN zniósł limit dwóch obcokrajowców spoza Unii Europejskiej, którzy mogli występować w czasie meczów Lotto Ekstraklasy. Olbrzymią zmianą jest jednak konieczność wystawiania tzw. młodzieżowca, czyli zawodnika, który nie ukończył 21 roku życia. PZPN wprowadza więc obowiązek, który od kilku lat funkcjonuje również w rozgrywkach pierwszej ligi. Wielu ekspertów twierdzi jednak, że młody piłkarz będzie dostawał miejsce w składzie niemal z urzędu i może to doprowadzić do patologicznych zdarzeń. 

- Jak słyszę takie zdania, to mnie bardzo irytują. Na przykład  mówią, że młodzi piłkarze będą mieli miejsca w składzie za darmo. To jest absurd. Żaden gracz, który wchodzi do Ekstraklasy, nie dostaje nic za darmo. Inaczej jest z obcokrajowcami, którzy to miejsce dostają za darmo - dodawał Boniek.

Więcej o:
Komentarze (46)
Zbigniew Boniek mocno o zmianę w Ekstraklasie. "Obcokrajowcy dostają miejsca za darmo"
Zaloguj się
 • gprzem

  Oceniono 7 razy 5

  Boniek ma niestety rację. Nasze zespoły pełne są dziadków z Europy, którzy są już za słabi aby grac u siebie, ale u nas mogą niby brylować. Musimy zmienić składy zespołów ligowych z 30 plus na 25 minus. Natomiast dziadków mogłoby być maksymalnie trzech.

 • jml13060

  Oceniono 3 razy 3

  Dziwi mnie postawa kibiców. Dawniej była jakaś identyfikacja kibiców z zawodnikami w drużynie ... bo to byli Ślązacy, Zagłębiacy, ... nasi / tutejsi / miejscowi. Mieszkali między nami, a nawet pracowali po treningach. Odstępstwem było powoływanie cudzych zawodników do wojska, milicji, kopalni, a de facto do drużyny piłkarskiej i za umiarkowane pensje, talony, ... . Mocno piętnowanym do dzisiaj w środowisku. A teraz ... Jak ja mam się identyfikować z Radowiczem, Cafu, Nagim, Astizem, ... ? To są obcy najemnicy sprowadzeni za pieniądze właściciela klubu. To jest jego BIZNES (ale już nie sport), taki sam jak cyrk objazdowy, filia niemieckiej fabryki, filia francuskiej sieci sklepów, chińska szwalnia podkoszulków, itd. Z czego mam się cieszyć? Że zamożny pan Iksiński kupił sobie drużynę piłkarską i się nią zabawia? To on się może cieszyć kiedy drużyna zdobędzie tytuł lub puchar, no bo co mnie do tego? Kibicom zostaje jedynie identyfikacja z drużyną narodową, która jest utrzymywana z pieniędzy podatników.

 • glencok

  Oceniono 3 razy 3

  Proponuje od nowego sezonu
  1. Obowiązkowe wydawanie przez kluby trzech najwyższych lig 20% budżetu na drużyny młodzieżowe. Bo większość klubów przeznacza na to jakieś śmieszne grosze, więc skąd ma być szkolenie młodzieży na normalnym poziomie?
  2. Bezwzględne egzekwowanie tego przepisu z karą pozbawienia licencji. Kontrole czy budżet nie jest zasilany kasą nieobjętą tymi 20stoma procentami.
  3. Bezwzględne stosowanie wymogów licencyjnych. Cały czas jest tak że w najwyższych ligach grają finansowe trupy na kroplówce.

 • js08836

  Oceniono 2 razy 2

  A to ciekawe, coś musimy zmienić ? Wszyscy nieco starsi kibice pamiętają naszą ligę z lat 70, tych czy 80, tych. W naszych klubach nie grali obcokrajowcy a pomimo tego takie kluby, jak Widzew Łódź, Górnik Zabrze ,Legia Wa-wa, Ruch Chorzów, Wisła Kraków potrafiły skutecznie grać z najlepszymi drużynami Europy. Taki Widzew Łódź był zmorą angielskich klubów. Ta ponoć siermiężna komuna, jak nazywają pogardliwie niektórzy minione czasy potrafiła wychować znakomitych piłkarzy. Nie będę wymieniał nazwisk, ale Lubańskiego, Deynę, Szarmacha, Lato, Bońska, Gadochę i wielu innych znała cała Europa. To była marka z której byliśmy dumni. Dzisiaj Liga nasza wspomagana, jest coraz większą liczbą piłkarzy z zagranicy. Poziom jaki prezentują widać po szybkim odpadaniu z rozgrywek europejskich. O co więc chodzi w naszej siermiężnej Lidze ? Czy nie przypadkiem wina leży po stronie braku własnych wychowanków w klubach ? Za wywalanie milionów Euro w błoto należy za te pieniądze wychować swoich graczy. Szkoda czasu ? Jeśli tak myślą włodarze klubów, to niech brną dalej w marazm. Boniek nie idź tą drogą !

 • byann

  Oceniono 1 raz 1

  No i wystarczy teraz szkolić po jednym młodzieżowcu, bo resztę się weźmie z Ukrainy, Ameryki południowej lub Afryki za grosze. A potem może być okazja, żeby ich sprzedać.
  Pieniądze na młodzieżówki można przeznaczyć na "skautów", którzy będą krążyć po slumsach Lagos czy Rio.

 • komendantkisiel

  Oceniono 1 raz 1

  Boniek tyle lat na stołku, a liga najsłabsza w historii. Facet jest sprytny, lubią go dziennikarze i nic się dalej nie zmieni

 • mateo292

  Oceniono 1 raz 1

  i co to zmieni ?
  trzeba obniżyć drastycznie pensje tym kalekom a jak sie im nie spodoba to niech spier....ją !
  niech w piłkę graja ci co to kochaja
  a nie ci co wybieraja "zawód piłkarz" bo chca zarobic lekka kase nie potrafiac kompletnie nic !!

 • stix

  Oceniono 3 razy 1

  1. Limit 3 obcokrajowców w składzie (w lidze siatkówki jest limit obcokrajowców).
  2. Limit 3 transferów rocznie (składy muszą być stabilne).
  3. Licencje dla piłkarzy (surowy egzamin techniczno-taktyczny dla piłkarzy, niezdanie egzaminu to brak licencji i zakaz gry za pieniądze).

 • widab ek

  Oceniono 1 raz 1

  W najsilniejszej lidze świata, jaką jest nasza ekstraliga żużlowa, występuje dwóch juniorów na 6 zawodników!!
  Potężne kontrakty z seniorami nie przeszkadzają, aby u ich boku kształcili się młodzi zawodnicy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX