Sport.pl
  
Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Adam Nawałka w poniedziałek zostanie nowym szkoleniowcem Lecha Poznań!

Adam Nawałka w poniedziałek zostanie trenerem Lecha Poznań! Według naszych informacji były selekcjoner reprezentacji Polski podpisze umowę do końca sezonu 2020/21 i od razu rozpocznie pracę. Na Bułgarskiej będzie go wspomagać rekordowy w skali ligi sztab szkoleniowy.

Zbliża się koniec trwającej trzy tygodnie sagi. Lech Poznań tak bardzo chciał Adama Nawałkę, a Adam Nawałka tak bardzo chciał rozpocząć pracę w Poznaniu, że porozumienie było tylko kwestią czasu. Według informacji Sport.pl te udało się w końcu osiągnąć. Na początku tygodnia Nawałka będzie ogłoszony szkoleniowcem poznańskiego klubu.

Perspektywa sukcesu skłoniła działaczy do podjęcia olbrzymiego zobowiązania finansowego, jakim będzie zatrudnienie Nawałki i jego sztabu. Jak ujawniliśmy dwa tygodnie temu pensja byłego selekcjonera reprezentacji i jego współpracowników rocznie miała wynosić 5 mln zł. Na konto samego Nawałki co miesiąc będzie wpływać 150 tys. zł, co jest nowym rekordem klubu (poprzedni rekordzista Nenad Bjelica miesięcznie otrzymywał 130 tys. zł). Umowa z Nawałką będzie obowiązywała przez dwa i pół roku do końca sezonu 2020/2021.

Adam Nawałka i jego nowy sztab szkoleniowy

Nawałce na Bułgarskiej będzie pomagał ostatecznie rozbudowany sztab szkoleniowy. W jego skład według wstępnych ustaleń mieli wejść: asystenci trenera z reprezentacji i Górnika Zabrze Bogdan Zając i Jarosław Tkocz, trener przygotowania fizycznego Remigiusz Rzepka (miał pracować na pół etatu), fizjoterapeuta Bartłomiej Spałek, trener Gerard Juszczak czy analityk Dawid Zajączkowski. Ostatecznie całej trójki – Spałka, Juszczaka i Zajączkowskiego – w Lechu nie będzie. Zamiast nich poznaniacy zaoferowali dwóch swoich analityków i drugiego trenera przygotowania fizycznego (będzie nim Karol Kikut lub Andrzej Kasprzak), na co Nawałka się ostatecznie zgodził. W jego zespole pojawią się też dwie nowe twarze: terapeuta ruchowy Stanisław Gadziński i psycholog Paweł Frelik, który w trakcie kadencji selekcjonera współpracował z wieloma kadrowiczami (nie będzie zatrudniony na etacie).

Wątpliwości przegrały z planem Nawałki

Od początku negocjacji nierealny był termin 1 stycznia o którym poinformował dziennikarz „Gazety Wyborczej” Radosław Nawrot. Nawałce i poznaniakom zależało na tym, aby jak najszybciej dojść do porozumienia i rozpocząć przygodę 61-latka na Bułgarskiej. Wcześniej lechici chcieli jednak przeanalizować wszystkie za i przeciw. W trakcie analizy sylwetki Nawałki doszli na przykład do wniosku, że ten – mimo sukcesów w kadrze – nie jest wcale gwarantem zdobycia mistrzostwa Polski. Wątpliwości przegrały jednak z planem Nawałki, który na spotkaniu z prezesem Karolem Klimczakiem, wiceprezesem Piotrem Rutkowskim i dyrektorem sportowym Tomaszem Rząsą zaprezentował pomysł na zbudowanie w Poznaniu silnego klubu. Perspektywa sukcesu skłoniła działaczy na podjęcie olbrzymiego zobowiązania finansowego, jakim będzie zatrudnienie Nawałki i jego sztabu. Jak ujawniliśmy dwa tygodnie temu pensja byłego selekcjonera reprezentacji i jego współpracowników rocznie miała wynosić 5 mln zł. Na konto samego Nawałki co miesiąc będzie wpływać 150 tys. zł, co jest nowym rekordem (poprzedni rekordzista Nenad Bjelica miesięcznie otrzymywał 130 tys. zł). Umowa z Nawałką będzie obowiązywała przez dwa i pół roku do końca sezonu 2020/2021.

Nikolić tajemniczym trzecim kandydatem Lecha

Szefowie Lecha przez ostatnie dwa tygodnie negocjowali z trzema kandydatami z zagranicy. O nazwiskach dwóch poinformowaliśmy na Sport.pl jako pierwsi: to Słoweniec Matjaż Kek i Serb Miroslav Djukić. Jak ustaliliśmy, trzecim był rodak Djukicia Marko Nikolić z MOL Vidi (wcześniej Videoton). 39-letni trener z Partizanem Belgrad wygrywał ligę i Puchar Serbii, był też wybrany najlepszym szkoleniowcem w kraju. Rok później podobny sukces powtórzył z MOL w lidze węgierskiej. W tym sezonie jego zespół zajmuje w Nemzeti Bajnoksag czwarte miejsce, a w Lidze Europy po 4. kolejkach jest drugi (za Chelsea, a przed PAOK Saloniki i BATE Borysów). To właśnie on był zagranicznym faworytem poznaniaków. Nikolić wyraził nawet wstępne zainteresowanie ofertą, miał też przylecieć do Poznania na pierwsze rozmowy. W tym tygodniu okazało się jednak, że wyrwanie go z węgierskiego klubu byłoby nierealne.

Długo rozważano kilkumiesięczne zatrudnienie Keka, który twardą ręką mógłby doprowadzić zespół do pucharów podobnie, jak kilka lat temu w Warszawie uczynił to Rosjanin Stanisław Czerczesow. Kek w tej chwili jest jednak bliski podpisania kontraktu z reprezentacją Słowenii w której jako selekcjoner pracował w latach 2007-2011. Zwolenników nie znalazł też pomysł, aby rozpocząć rozmowy z Czesławem Michniewiczem, który zaraz po zwolnieniu trenera Ivana Djurdjevicia był jednym z kandydatów. Dziś zatrudnienie selekcjonera reprezentacji do lat 21 i tak byłoby niemożliwe, bo jego zespół we wtorek awansował na młodzieżowe Euro.

Więcej o:
Komentarze (79)
Adam Nawałka w poniedziałek zostanie nowym szkoleniowcem Lecha Poznań!
Zaloguj się
 • grb3

  Oceniono 13 razy 11

  Swoja droga ciekawe czy kierowca klubowego autokaru w Lechu juz zlozyl wypowiedzenie xD

 • 57m57

  Oceniono 6 razy 6

  no to Lech zaczyna grać "niski pressing"

 • debordian

  Oceniono 7 razy 5

  Niesamowite. Dojna zmiana w Poznaniu! Prezesi tego klubu są tak głupi, jak wyborcy partii rządzącej.

 • qwerfvcxzasd

  Oceniono 5 razy 5

  "Maj 2019. Lech rozstał się z Nawałką. Niestety podpisanie niekorzystnej umowy w sytuacji kiedy drużyna walczy w grupie spadkowej, oznacza koniec klubu." Wspomnicie moje słowa. ;)

 • kalowiec

  Oceniono 4 razy 4

  Jest to nieoceniony ruch ze strony Lecha, wzięli profesora futbolu, znakomitego stratega i taktyka, ofiarnego, pełnego wiary w sukces, z pozytywnym analitycznym myśleniem i strategią wyprzedzającą o lata świetlne cała ektraklapę, lata sukcesów przed nimi!

 • an.noyed

  Oceniono 3 razy 3

  Juz sa wolni i malo wybiegani, a co to bedzie po treningach u Rzepki?

 • priscilla.krolowa.pustyni

  Oceniono 3 razy 3

  Idealny trener do tego klubu. Popis nieudolności na poziomie mistrzowskim.

 • brylant1

  Oceniono 5 razy 3

  Polska to kraj szerokich możliwości, im mniej umiesz, nic większego nie osiągnąłeś im większym Dyzmą jesteś tym większą kasę zarobisz...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX