Nowa gwiazda ekstraklasy może zagrać w reprezentacji Polski

Tomas Podstawski wyrósł na nową gwiazdę ekstraklasy. Piłkarz Pogoni Szczecin może zagrać w reprezentacji Polski u Jerzego Brzęczka, niedługo odbierze polski paszport.

Tomas Podstawski był jednym z bohaterów meczu Pogoń Szczecin - Legia Warszawa (2:1). Prawie 90 procent jego podań było celnych, miał też aż 10 przechwytów i omal nie pokonał Radosława Majeckiego. Portugalski defensywny pomocnik zachwyca nie po raz pierwszy.

Piłkarz urodził się 30 stycznia 1995 roku w portugalskim Porto i był kapitanem tamtejszego zespołu młodzieżowego. Z reprezentacją Portugalii pojechał na igrzyska olimpijskie 2016 do Rio de Janeiro. Zagrał we wszystkich czterech meczach, Portugalia odpadła w ćwierćfinale z Niemcami (0:4). Podstawski trafił do Pogoni pod koniec letniego okna transferowego z portugalskiej Vitorii Setubal.

Pogoń Szczecin z Podstawskim rewelacją

I jak się okazało, był to znakomity transfer. Bez Podstawskiego Pogoń Szczecin nie wygrała żadnego z pierwszych sześciu meczów i zajmowała ostatnie miejsce w tabeli bez żadnego punktu. Po jego przyjściu gra Pogoni się odmieniła. Klub zdobył aż 20 punktów z 27 możliwych i licząc ten okres jest najlepszą drużyną w ekstraklasie. Obecnie zajmuje 6. miejsce w tabeli z 22 punktami. W efekcie Hubert Matynia i Adam Buksa zostali powołani do reprezentacji Polski.

Ojciec Podstawskiego jest Polakiem

Maria, matka Podstawskiego, jest Portugalką. Za to ojciec Włodzimierz jest Polakiem i grał w koszykówkę w Astorii Bydgoszcz i piłkę ręczną w Warszawiance. Z tego względu nie ma żadnych formalnych przeciwwskazań, żeby piłkarz mógł zostać powołany przez Jerzego Brzęczka do reprezentacji Polski.

Sam piłkarz unika jednak jednoznacznych deklaracji. W niedawnej rozmowie ze Sport.pl został zapytany o to, czy będzie kibicował Polsce czy Portugalii podczas starcia w Lidze Narodów. - Szalików zakładać nie będę. Sentyment mam jednak nieco większy do Portugalii.

Szpilka - Wach. Kiedy i gdzie transmisja TV i stream online?

Podstawski unika deklaracji

Podstawski w grudniu powinien odebrać polski paszport, odpowiedni wniosek złożył w ambasadzie w Lizbonie. Jednocześnie dodał, że "nigdy nie odezwał się do niego nikt z PZPN-u". - Mam rodzinę w Bydgoszczy, Poznaniu, Gdańsku, Warszawie, nawet w Szczecinie mam kuzynkę mojego taty. Ale to trochę za mało. Nigdy nie zadeklarowałem, że nie zagram dla Polski, ale moim marzeniem od zawsze były występy w reprezentacji Portugalii. To jest moja drużyna.

Piłkarz nie wyklucza gry w reprezentacji Polski. - Mam dopiero 23 lata, życie wciąż przede mną. Nie uważam, że straciłem szansę na grę dla Portugalii. We wszystkich młodzieżówkach rozegrałem aż 85 spotkań, te związki są bardzo silne. Dlatego w tej chwili nie umiem odpowiedzieć na te pytanie. Musiałbym się zastanowić.

Jerzy Brzęczek powoła Podstawskiego do reprezentacji Polski?

Podstawski mógłby zostać powołany przez Jerzego Brzęczka do reprezentacji Polski najwcześniej w marcu 2019 roku, gdy rozpoczną się eliminacje mistrzostw Europy 2020.

Lech Poznań nie chce przystać na jeden z warunków Adama Nawałki. Inny kandydat w grze

Więcej o:
Copyright © Agora SA