Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Ekstraklasa. Trenerska karuzela rozkręcona. Ivan Djurdjević kolejnym zwolnionym? [W polu K]

Po tym jak we wrześniu pracy nie stracił żaden trener ekstraklasy mogło się wydawać, że prezesi klubów zmądrzeli i uzbroili się w cierpliwość. W październiku zwolnionych zostało jednak trzech szkoleniowców. Czy kolejnym będzie Ivan Djurdjević, którego Lech rozczarowuje?

1- tylko tylu trenerów straciło pracę w ekstraklasie do końca września. Na zmianę już na początku sezonu zdecydował się jedynie Dariusz Mioduski, który zwolnionego Deana Klafuricia zastąpił Ricardem Sa Pinto.

Tak rzadkie roszady w naszej lidze nie są częste. Obecny sezon w porównaniu do kilku poprzednich był w tym względzie wyjątkowy.

Liczba trenerów zwolniony do październikaLiczba trenerów zwolniony do października Sport.pl

Był, bo trenerska karuzela rozpędziła się z opóźnieniem. W październiku pracę stracili Dariusz Dźwigała z Wisły Płock, Dariusz Dudek z Zagłębia Sosnowiec oraz Mariusz Lewandowski z Zagłębia Lubin. Liczba łącznych zwolnień, która do końca września dawała nadzieję na zmiany w ekstraklasie, niemal wróciła do tych z poprzednich rozgrywek.

Liczba trenerów zwolnionych do listopadaLiczba trenerów zwolnionych do listopada Sport.pl

Djurdjević kolejny?

Trenerzy w tym sezonie zwalniani są coraz częściej, więc warto zastanowić się, który z nich za chwilę może podzielić los kolegów po fachu. Pierwszym przychodzącym na myśl jest Ivan Djurdjević, którego Lech Poznań rozczarowuje.

Serb miał być nowym otwarciem "Kolejorza", powiewem świeżości, który poprawi wyniki drużyny i poprowadzi ją do upragnionych trofeów. Tymczasem Lech zajmuje dopiero 6. miejsce w ekstraklasie, z Ligi Europy odpadł w trzeciej rundzie jej kwalifikacji, a we wtorek z Pucharu Polski wyrzucił go pierwszoligowy Raków Częstochowa.

- Mówiłem po porażce 0:3 w Szczecinie, że to wstyd. A teraz? Teraz to już brak słów - tak Djurdjević skomentował tę porażkę.

Po dobrym początku sezonu Lech zaczął grać zdecydowanie słabiej, a coraz częściej zdarzały i zdarzają mu się wyniki kompromitujące. Tak było we wtorek w Częstochowie, tak było w piątek w Szczecinie. Ale tak było też w lipcu, gdy poznaniacy przegrali na wyjeździe z Gandzasarem Kapan 1:2 oraz w sierpniu, gdy przegrali u siebie z Wisłą Kraków aż 2:5.

Wyniki mogły być jeszcze gorsze, bo w Zabrzu drużyna Djurdjevicia przegrywała już 0:2 (skończyło się remisem 2:2), a w poprzedniej rundzie Pucharu Polski ŁKS Łódź udało jej się wyeliminować dopiero po dogrywce (1:0).

Lech Poznań za kadencji Ivana DjurdjeviciaLech Poznań za kadencji Ivana Djurdjevicia Sport.pl

Słaba obrona, słaby atak

Nie sposób wskazać jedną przyczynę, dla której Lech w obecnym sezonie gra poniżej oczekiwań. Z pewnością zawodzą bramkarze, bo zarówno Jasmin Burić jak i Matus Putnocky grają co najwyżej przeciętnie i nie ustrzegli się błędów.

Problemem są też obrońcy, bo ani Dimitris Goutas, ani Thomas Rogne, ani Vernon De Marco, ani tym bardziej Rafał Janicki nie należą do ligowej czołówki. Do tego należy dodać nierównych pomocników - Macieja Gajosa, Macieja Makuszewskiego czy Kamila Jóźwiaka oraz słabego Łukasza Trałkę i wypalonego Darko Jevticia.

W postawie ofensywy Lecha uwagę przykuwa fakt, że zespół Djurdjevicia ma największe posiadanie piłki oraz liczbę podań w lidze, co zupełnie nie przekłada się na kreację oraz liczbę dogodnych okazji do zdobycia bramki.

Ligowe statystyki Lecha PoznańLigowe statystyki Lecha Poznań Sport.pl / InStat

Poprzednicy nie wytrzymywali

Chociaż w Poznaniu nikt o zwolnieniu Djurdjevicia jeszcze głośno nie mówi, to nie sposób nie zastanawiać się nad jego przyszłością i powodzeniem tego projektu. Gdy spojrzymy na ostatnich pięć sezonów, to zobaczymy, że 20 punktów, które Lech zdobył w obecnych rozgrywkach nie jest wcale wynikiem najgorszym.

Faktem jednak jest, że z czterech poprzednich sezonów tylko jeden trener przetrwał jego początek. Był to Nenad Bjelica, lecz jego poprzednicy - Jan Urban, Maciej Skorża i Mariusz Rumak pracę tracili już jednak w sierpniu i październiku.

Lech po 13 kolejkach pięciu sezonówLech po 13 kolejkach pięciu sezonów Sport.pl

Jaki będzie los Djurdjevicia? Mimo słabych wyników zdaje się, że na razie może być pewny posady. Na razie, bo już w niedzielę poznaniacy podejmą prowadzącą w lidze Lechię Gdańsk (niedziela, 18.00), a za tydzień zmierzą się na wyjeździe z drugą Jagiellonią Białystok (11 listopada, 18.00).

Kto wie, czy przed kolejną przerwą na mecze reprezentacji w Poznaniu nie będą zmuszeni do dokonania kolejnej, radykalnej zmiany.

Ekstraklasa jednak nie trafi do TVP? Inna stacja wchodzi do gry

Ekstraklasa. Legia Warszawa objęta nadzorem finansowym PZPN

Więcej o: