Legia Warszawa. Co z budową ośrodka treningowego w Książenicach?

- Prowadzimy rozmowy z sześcioma firmami. Do końca roku wyłonimy generalnego wykonawcę - słyszymy w Legii Warszawa, gdy pytamy o to, czy budowa ośrodka w Książenicach, gdzie trenować ma pierwszy zespół, rezerwy i najstarsze drużyny Akademii, jest zagrożona.

- Nie ma szczególnego zagrożenia. Przetarg, który rozpoczął się w kwietniu, nie został unieważniony. Cały czas prowadzimy rozmowy z sześcioma firmami, do końca roku wyłonimy z nich generalnego wykonawcę - twierdzą osoby z Legii zaangażowane w budowę ośrodka dla Akademii, komentując tym samym informację, która w czwartek pojawiła się na Twitterze.

Powstała 18 lat temu Akademia Legii wychowała wielu piłkarzy grających w pierwszej drużynie. Pod względem infrastruktury dla młodzieży jest jednak daleko za rywalami z ekstraklasy. Od lat trenuje na jednym, bocznym boisku przy ul. Łazienkowskiej, jest także zmuszona wynajmować je w innych częściach miasta (Rembertów, Marymont).

Zmienić to ma budowa ośrodka w Książenicach, w gminie Grodzisk Mazowiecki, z którą w lutym 2016 r. klub podpisał umowę o współpracy. Na 15 ha ziemi powstanie tam osiem pełnowymiarowych boisk z profesjonalnym zapleczem szkoleniowo-treningowym. Część infrastruktury zostanie udostępniona do użytku publicznego, a w ramach ośrodka powstanie także "LegiaLab" oraz akcelerator start-upów.

 

Prace nad całym kompleksem - w którym trenować ma młodzież od 15. roku życia, a także pierwsza i druga drużyna - wyniosą około 50 mln złotych, z czego ok. 25 proc. Legia pozyskała z dofinansowania (m.in. z Ministerstwa Sportu i Turystyki). Budowa boisk i ośrodka Akademii ma ruszyć w 2019 r.

Legia w przyszłym roku chce też mieć dwa boiska na wydzierżawionych od miasta terenach między stadionem a ulicą Łazienkowską. Rozpoczęcie ich budowy jest uzależnione od terminu przekazania terenów przez miasto. Klub podpisał już stosowną umowę, ale wciąż czeka na zwolnienie terenów, co ma się wydarzyć do grudnia. Jeśli tak się stanie, w kolejnych miesiącach ruszy także ich budowa.Więcej o: