Ekstraklasa. Spadek Polski w krajowym rankingu UEFA

Szwecja i Norwegia wyprzedziły Polskę w krajowym rankingu UEFA. Nasz kraj spadł na 24. pozycję - najniższą od 2011 roku.

Zmiany spowodowane są zwycięstwami szwedzkiego Malmo oraz norweskiego Sarpsborga w fazie grupowej Ligi Europy. Pierwsi pokonali u siebie turecki Besiktas 2:0, drudzy, też na własnym stadionie, okazali się lepsi od Genku (3:1), czyli pogromcy Lecha Poznań z III rundy eliminacji rozgrywek.

Szwedzi i Norwegowie wyprzedzili Polskę w krajowym rankingu UEFA. To on decyduje o liczbie drużyn z danego kraju, jaka może być zgłoszona do pucharów oraz od której rundy dany klub zaczyna rozgrywki.

Kluby z krajów zajmujących miejsca od pierwszego do czwartego wystawiają cztery kluby w Lidze Mistrzów i trzy w Lidze Europy. Kluby z krajów zajmujących miejsca piąte i szóste mają po trzy kluby w LM i LE. Kluby z krajów zajmujących miejsca od siódmego do piętnastego wystawiają dwa kluby w LM i trzy w LE. Kluby z krajów zajmujących miejsca od szesnastego w dół (za wyjątkiem Liechtensteinu, Gibraltaru, Andory, San Marino i Kosowa) mają jednego przedstawiciela w LM i trzech w LE.

Polska zajmuje obecnie 24. miejsce, czyli najniższe od 2011 roku. Wszystko przez to, że żaden z naszych klubów nie awansował do fazy grupowej LM czy LE w poprzednim i obecnym sezonie. Niestety, nasze miejsce może się jeszcze pogorszyć. Za naszymi plecami znajdują się jeszcze Azerbejdżan, Kazachstan i Bułgaria, których kluby znajdują się w fazie grupowej LE.

Jak obliczany jest ranking krajowy UEFA?

Suma punktów zdobyta przez wszystkie kluby z danego kraju w sezonie dzielona jest przez ilość klubów startujących z tego kraju w rozgrywkach LM i LE i zaokrąglana w dół do trzeciego miejsca po przecinku.

Za zwycięstwo lub remis w eliminacjach europejskich pucharów kluby otrzymują odpowiednio jeden i pół punktu. Za zwycięstwo lub remis w fazie grupowej kluby otrzymują odpowiednio dwa i jeden punkt.

Aktualny ranking krajowy UEFA.

Bundesliga. Bayern Monachium w kryzysie. "Bild": Niko Kovac krytykowany przez piłkarzy

La Liga. Kolejna kontuzja w Realu Madryt. Daniel Carvajal nie zagra przez półtora miesiąca?

"The Times": Międzynarodowa Rada Piłkarska zastanawia się nad wprowadzeniem możliwości zatrzymywania zegara

Więcej o: