Ekstraklasa S.A. zakupi specjalne maty chroniące trawy na stadionach przed deszczem, śniegiem i mrozem

Choć lato jeszcze trwa, Ekstraklasa S.A. już myśli o zimie. Spółka chce wyposażyć wszystkie 16 klubów w specjalne maty, które przykryją boiska. Czyli uchronią trawę przed deszczem, śniegiem i mrozem.

Podobne maty chroniące trawę można spotkać np. na kortach Wimbledonu. W polskiej ekstraklasie ich stosowanie nie jest powszechnie praktykowane, ale maty były już testowane na stadionach w Warszawie, Białymstoku i Poznaniu.

- Były takie testy, potwierdzam - mówi Grzegorz Szulczyński odpowiedzialny za boiska Lecha. - Te maty działają podobnie do standardowej polskiej agrowłókniny, czyli materiału, którym na zimę przykrywa się trawę. Oczywiście ich standard jest nieco wyższy, bo agrowłóknina nie posiada żadnych rzepów, łączeń, a tu wszystko jest szyte na miarę - tłumaczy groundsman Lecha.

I od razu dodaje: - Do tego są dwa rodzaje mat: na zimę i przeciwdeszczowe. Nam szczególnie przydałby się te drugie, bo zimą dla trawy na stadionie Lecha i tak najważniejsze są lampy, naświetlanie. Ale w przypadku deszczu - takich 4,5-dniowych opadów - te maty dość skutecznie odprowadzałby nam wodę poza boisko.

Ekstraklasa wzięła się za trawę

Od początku poprzedniego sezonu w ekstraklasie obowiązują nowe wytyczne dotyczące pielęgnacji murawy. Nad ich powstaniem czuwał m.in. Richard Hayden, specjalista w zakresie przygotowania boisk, doradca FIFA i UEFA. To właśnie Irlandczyk przez wiele miesięcy nadzorował badania techniczne, spotykał się z groundsmanami i zarządcami stadionów, weryfikował wyposażenie klubów w sprzęt do opieki nad trawą.

Efektem tego w podręczniku Ekstraklasy na obecny sezon znalazło się kilkadziesiąt stron, na których spółka podaje nowe wytyczne dotyczące muraw, a przy tym objaśnia m.in., jak najlepiej przygotować je do zimy.

W tym ostatnim mają pomóc właśnie nowe maty. Ekstraklasa oczekuje jednak, że będą nadawały się do stosowania przez cały rok. Czyli że będą przepuszczały wilgoć i powietrze. Zapewnią optymalne warunki wegetacji trawy przy zapewnieniu maksymalnie możliwej ochrony przed deszczem, mrozem, śniegiem (będą odporne na mechaniczne i ręczne jego usuwanie) i nasion po wysiewie.

Oferty przyjmowane są do 31 sierpnia. Więcej informacji TUTAJ.

***

Cillian Sheridan odejdzie? Jagiellonia chce się pozbyć Irlandczyka >>

Wisła Kraków osiągnęła porozumienie w miastem w sprawie stadionu >>

Sławomir Peszko będzie musiał długo pauzować. Drakońska kara utrzymana >>

Więcej o: