Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Piłka nożna. Duże zmiany w Lotto Ekstraklasie

Rada Nadzorcza Ekstraklasy S.A. przedstawiła zarządowi PZPN plany dotyczące zmiany systemu rozgrywek od sezonu 2019/20.

W najbliższych latach wciąż ma funkcjonować system ESA-37 bez podziału punktów. Czyli liga wciąż będzie organizowana w systemie 37 kolejek z rundą zasadniczą i finałową, z szesnastoma zespołami.

- Zgodziliśmy się, że w obecnych warunkach rozwiązanie zakładające poszerzenie rozgrywek o kolejne dwa kluby nie przyniosłoby oczekiwanego, wyraźnego wzrostu jakości - powiedział przewodniczący Rady Nadzorczej Ekstraklasy S.A. Karol Klimczak.

Zmianie ulegną także zasady awansów i spadków w lidze. W sezonie 2018/19 awansują i spadną jeszcze po dwa zespoły, czyli tak jak do tej pory. Ale w kolejnych sezonach spadać z Lotto Ekstraklasy będą trzy drużyny i tyle samo będzie mogło awansować z  Nice 1. Ligi.

- Uważam, że to bardzo inteligentna i mądra decyzja, która została podjęta w interesie całej polskiej piłki - komentuje Zbigniew Boniek, prezes PZPN.

Zmienią się także przepisy licencyjne. Od początku sezonu 2019/20 w Lotto Ekstraklasie będą mogły uczestniczyć tylko te kluby, które posiadają własny stadion i jest on w pełni przygotowany do gry pod względem infrastruktury, czyli np. wymogiem licencyjnym będzie posiadanie podgrzewanej płyty treningowej boiska.

Posiedzenie Rady Nadzorczej Ekstraklasy odbyło się w czwartek 15 lutego. Rekomendację rozwiązań, które teraz będą przedłożone zarządowi Polskiego Związku Piłki Nożnej.

Andrzej Bachleda-Curuś w "Wilkowicz Sam na Sam": Liczę, że po tej olimpiadzie coś się wydarzy, jakieś hasło od ministerstwa sportu, zmiany w związku narciarskim. Łazimy w błocie, w prywacie. Pora spojrzeć w lustro