Sport.pl
  
Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Ekstraklasa na stojąco? MSWiA proponuje rewolucję na trybunach

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opublikowało projekt rozporządzenia w sprawie wymogów technicznych, jakim powinny odpowiadać sektory, na których udostępniane są miejsca stojące podczas meczów piłki nożnej.

Polska ma jedne z najbardziej restrykcyjnych przepisów dotyczących miejsc stojących w Europie. Najsurowiej jest w Anglii, gdzie w najwyższej klasie rozgrywkowej są tylko miejsca siedzące i kibice mają zakaz stania podczas spotkania. W Polsce stanie dopuszczone jest tylko w niektórych sektorach. Ale są kraje, w których nie tylko wolno stać na trybunach, ale i są specjalne sektory z miejscami stojącymi. Tak jest m.in. w Bundeslidze.

MSWiA chce, by w Polsce też kibice mogli oglądać mecz na stojąco. W uzasadnieniu do projektu rozporządzenia czytamy m.in. że ta zmiana przyczyni się do spadku cen biletów oraz wzrostu frekwencji na trybunach. „Zmiana umożliwiająca organizowanie meczów piłki nożnej, także z uwzględnieniem możliwości wykorzystania na stadionach miejsc stojących jest odpowiedzią na wnioski zgłaszane przez środowisko piłkarskie.”

Wnioskodawca rekomenduje, by nie więcej niż 25 proc. wszystkich miejsc była stojąca. Miejsca stojące mają być oddzielone od pozostałych sektorów. Dodatkowo, proponuje się wprowadzenie numeracji miejsc, co ułatwi identyfikację kibiców.

Projekt zakłada też zastosowanie specjalnych barier bezpieczeństwa, które będą uniemożliwiały swobodne przemieszczanie pomiędzy sektorami i mają być zamocowane w taki sposób, by nie było możliwe  ich wyrwanie w trakcie spotkania.

Miejsca stojące nadal nie będą funkcjonowały podczas meczów w europejskich pucharach czy podczas meczów reprezentacji Polski.

Projekt przygotowany przez MSWiA w porozumieniu z Ministerstwem Infrastruktury i Budownictwa, a także Ministerstwem Sportu i Turystyki trafi do konsultacji międzyresortowych. Przepisy zaczną obowiązywać 14 dni od daty ich ogłoszenia.

Więcej o:
Komentarze (33)
Ekstraklasa na stojąco? MSWiA proponuje rewolucję na trybunach
Zaloguj się
 • led47

  Oceniono 9 razy 9

  Czego nie robi sie dla wyborcow.. czynne po 22.00 meliny, miejsca stojace dla kiboli...

 • cezar85

  Oceniono 9 razy 9

  stadiony świecą pustkami przez bydło i poziom

  a nie brak miejsc stojących

  ps. na miesięcznicach miejsc siedzących nie ma a więcej tam filmujących ten cyrk niż fanów

 • spyderman2

  Oceniono 6 razy 6

  pisi nierząd totalny za pan brat ze swym elektoratem - kibolami

 • Nick Bezimienny

  Oceniono 5 razy 5

  stać 90 minut + przerwa na meczu polskiej ligi??????? przecież tortury zostały zakazane!

 • kralik111

  Oceniono 3 razy 3

  Na stojaco wydzieraja pyski kibole. Kolejny raz PiSowska NSDAP ulega nazistowskim bandytom stadionowym.

 • kurdupel0

  Oceniono 3 razy 3

  Bo w Niemczech przychodzi się na mecz a nie na zadymę

 • apep54

  Oceniono 3 razy 3

  Ponieważ autorem projektu jest Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji ,czyli p. Błaszczak ,-jak mówi klasyk- "chodzący deficyt intelektu" nie ma sensu jego analizowanie. To nie ma prawa mieć sens.

 • honkers

  Oceniono 2 razy 2

  Chodziłem na mecze, ale zdziczenie kibolskich sektorów spowodowało iż przestałem. Czasami oglądam mecze w TV - z wyłączonym dźwiękiem, bo poziom dziennikarzy sportowych i wrzaski z trybun to nie moja bajka.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX