Ekstraklasa. Legia (powoli) idzie do przodu. Wygrywa z Wisłą i doskakuje do czołówki

Tydzień temu skromne 1:0 z Lechią, teraz skromne 1:0 z Wisłą. Legia wciąż nie zachwyca, ale w końcu wygrywa. I dogania czołówkę. Po niedzielnym zwycięstwie w Krakowie ma już tylko punkt straty do Lecha, Górnika i Zagłębia.

- Nie wywieram dużej presji. Bardziej od zwycięstwa ucieszy mnie, jak zobaczę, że moi piłkarze idą do przodu, indywidualnie i jako drużyna robią postępy - mówił przed meczem Romeo Jozak. W niedzielę trener Legii ten postęp w Krakowie zobaczył. Przynajmniej na początku, bo jego zespół dobrze zaczął mecz z Wisłą. Od pierwszej minuty starał się agresywnie odbierać piłkę, ale też szybko - na jeden, dwa, maksymalnie trzy kontakty - rozgrywać ją do przodu.

Ofensywne usposobienie mistrzów Polski mogło się podobać. Tym bardziej że Legia nie tylko próbowała dominować, ale też chciała to szybko udokumentować. Co jej się udało, i to dosłownie, bo po dwóch wcześniejszych próbach z dystansu (tego najbardziej w Krakowie wyklętego Krzysztofa Mączyńskiego), w 21. minucie przeprowadziła błyskawiczną kontrę, po której do siatki trafił Jarosław Niezgoda.

Po tym golu Legia trochę się wycofała - nie tworzyła kolejnych okazji. Ale Wisła też nie, bo choć odzyskała piłkę, to nie za bardzo wiedziała, co z nią zrobić. A na pewno nie było po niej widać, że za wszelką cenę chce odrobić straty. Legia broniła się dobrze i mądrze. Miała też odrobinę szczęścia, jak w doliczonym czasie pierwszej połowy, kiedy piłkę po strzale Ivana Gonzaleza z linii bramkowej wybił Inaki Astiz.

W 54. minucie wydawało się, że Wisła doprowadzi do remisu. Była blisko, bo sędzia Bartosz Frankowski podyktował dla niej rzut karny. Po protestach legionistów, kilku minutach przerwy i analizie VAR, arbiter zmienił jednak swoją decyzję, anulując również żółtą kartkę dla Michała Kucharczyka, którą pokazał za rzekomy faul na Macieju Sadloku.

Po tej decyzji wiślacy w końcu odważniej ruszyli do przodu, zaczęli się spieszyć. Ale choć praktycznie nie pozbywali się piłki, wciąż nie za bardzo mieli pomysł, jak zaatakować bramkę Legii. To znaczy pomysł mieli jeden: podania w kierunku Carlitosa, który w 82. minucie mógł, a nawet powinien wyrównać, ale jego strzał z kilku metrów instynktownie obronił Arkadiusz Malarz.

To była najlepsza, a zarazem jedyna tak doskonała okazja Wisły w tym meczu. O okazjach Legii nawet nie ma co pisać, bo ta po przerwie takich nie miała. Nie miała, ale gardę trzymała dobrze. Wytrzymała napór rywala i dzięki skromnej wygranej z Wisłą doskoczyła do czołówki - ma już tylko punkt straty do Lecha, Górnika i Zagłębia.

W następnej kolejce Wisła zagra na wyjeździe z Lechem (27 października, godz. 20.30), a Legia u siebie z Arką (29 października, godz. 18).