Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Ekstraklasa. Walka o mistrzostwo, utrzymanie i... milionowe premie

Cztery drużyny walczą o mistrzostwo Polski, w piątek poznamy kolejnego spadkowicza. Będzie nim Górnik Łęczna lub Arka Gdynia, ale pozostałe drużyny LOTTO Ekstraklasy wciąż mają o co grać. Do zgarnięcia są bardzo duże pieniądze. Relacja na żywo z ostatniej kolejki grupy spadkowej od g. 20.30 na Sport.pl.

Wieli finał, po którym poznamy nowego mistrza Polski, zostanie rozegrany w niedzielę, ale wielkie emocje zaczynają się już w piątek. O godz. 20.30 swoje ostatnie mecze w tym sezonie rozegrają drużyny z grupy spadkowej. Do najciekawszych pojedynków dojdzie w Lubinie i Chorzowie. Zagłębie zmierzy się z Arką, a zdegradowany Ruch z przedostatnim w tabeli Górnikiem Łęczna. 

Górnik pod ścianą. Co dalej z klubem?

Arka i Górnik mają po 21 punktów, ale w lepszej sytuacji są gdynianie. Po pierwsze dlatego, że są tuż nad strefą spadkową, a po drugie czeka ich mecz z Zagłębiem, które od dawna zapewniło sobie pozostanie w ekstraklasie. W dodatku mówi się, że Piotr Stokowiec, szkoleniowiec Zagłębia miałby wystawić kilku juniorów do pierwszego składu. 

Dużo trudniejsze zadanie czeka Łęczną. Drużyna prowadzona przez Franciszka Smudę musi wygrać na wyjeździe z Ruchem i liczyć na potknięcie Arki. W dodatku Górnik przeżywa ogromne problemy finansowe. Piłkarze od dawna nie widzieli pensji na swoich kontach. W przypadku spadku przyszłość klubu stanie pod dużym znakiem zapytania. Brak występów w najwyższej klasie rozgrywkowej to pożegnanie się z 7 milionami złotych za prawa telewizyjne.  

5 mln złotych dla mistrza Polski!

Największe hity czekają nas jednak w niedzielę, gdzie po raz pierwszy w historii ekstraklasy dojdzie do dwóch małych finałów. W dodatku wszystko w ostatniej kolejce. Mistrzostwo Polski zdobędzie jedna z czterech drużyn: Legia, Jagiellonia, Lech albo Lechia. 

Celem nie tylko jest prestiż, zapisanie się w historii, ale również duże pieniądze. O ile Legia tydzień temu zapewniła sobie udział w europejskich pucharach, tak dla Jagiellonii, Lecha lub Lechii, sezon może zakończyć się ogromnym sukcesem lub największą porażką. Któraś z wymienionych drużyn na pewno obejdzie się smakiem i zabraknie jej w europejskich rozgrywkach. To oznacza duże straty w budżetowej kasie. 

Mistrz Polski dostanie prawie 5 milionów złotych, dla wicemistrza przewidziano 3,7 mln, a za trzecie miejsce 2,5 mln. Za każde miejsce niżej w tabeli na konto klubów wpłynie 200 tys. zł mniej - informuje PS.