Sport.pl
  
Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Ekstraklasa. Technologia VAR szybko wkracza do Polski. Pierwsze testy już w niedzielę

Niedzielne spotkanie Korony z Legią będzie pierwszym, w którym przetestowana zostanie technologia VAR (Video Assistant Referee). Mecz poprowadzi Jarosław Przybył, a jego ewentualne pomyłki - ze specjalnego busa z zainstalowanym sprzętem do wideopowtórek - wychwytywać będą w Kielcach dwaj inni sędziowie: Paweł Gil i Rafał Rostkowski.

W czwartek blisko 60 polskich sędziów szczebla centralnego słuchało wykładu Davida Elleraya - dyrektora technicznego Międzynarodowej Rady Piłkarskiej, która decyduje o zmianach w piłkarskich przepisach. Ta najpoważniejsza i najświeższa, to wprowadzenie wideopowtórek - technologii VAR, która bardzo szybko wkracza do Polski.

PZPN chce stosować VAR w nowym sezonie ligowym, ale testy zaczyna już teraz. Od niedzielnego meczu Korony z Legią. Będzie to pierwsze spotkanie, w którym nowa technologia zostanie wypróbowana. Na razie "na sucho", bez wpływania na wydarzenia na boisku.

- Sędzia VAR, aby mógł zasiąść za monitorem i wpływać na wynik oficjalnego meczu, musi wcześniej testowo przesędziować za monitorem kilkanaście spotkań - tłumaczy Sport.pl szef kolegium sędziów Zbigniew Przesmycki.

System na meczu Korony z Legią "na sucho" testować będzie arbiter ekstraklasy Paweł Gil, a pomagać będzie mu były ligowy sędzia Rafał Rostkowski. Obaj panowie zasiądą w specjalnym busie - z zainstalowanym sprzętem do wideopowtórek - skąd na bieżąco będą starać się wychwytywać ewentualne pomyłki Jarosława Przybyła i jego asystentów.

- Do systemu VAR potrzebni są dwaj sędziowie, bo gdy jeden z nich wychwyci jakiś błąd i zacznie go analizować, drugi w tym czasie nadal będzie śledził to, co dzieje się na boisku. Wszystko po to, by nie wprowadzać niepotrzebnych przerw, nie zabić ducha tego sportu - tłumaczy Przesmycki.

W czwartek Zbigniew Boniek sam obejrzał busa z zainstalowanym sprzętem do wideopowtórek. W niedzielę bus ruszy do Kielc, a potem w dalszą trasę. Na razie nie wiadomo jednak, na którym meczu ostatniej kolejki ekstraklasy się pojawi. - Na pewno korzystać będziemy z niego podczas czerwcowego finału Centralnej Ligi Juniorów - mówi Przesmycki.

Mecz Korona - Legia w niedzielę o 18.

Zobacz wideo

***

Wszystko co powinieneś wiedzieć o VAR, ale... boisz się zapytać

Kiedy i jak można go używać? Ile kosztuje? Jak działa? Wszystko co powinieneś wiedzieć o VAR w ekstraklasie. CZYTAJ WIĘCEJ >>

Historyczne błędy, których system VAR pozwoliłby uniknąć

Technologia VAR podbija piłkę nożną. Trochę szkoda, że dopiero teraz. Sprawdzamy co by było, gdyby została wprowadzona kilka lat wcześniej... CZYTAJ WIĘCEJ >>

Więcej o:
Komentarze (17)
Ekstraklasa. Technologia VAR szybko wkracza do Polski. Pierwsze testy już w niedzielę
Zaloguj się
 • 0

  Na "sucho" znaczy jakby tego systemu nie było..Ot materiał szkoleniowy dla arbitrów nic więcej,wszelkie kontrowersje będą rozważać co najwyżej w L+e po zakończeniu meczu.System nie bedzie wpływał na rozstrzygnięcia miedzy Legią a Koroną.

 • lerloare

  0

  Sędzia Gil będzie wychwytywał błędy. Świetny wybór :D

 • Andrzej Rabex

  0

  tak się boją żeby ich 7egia nie przegrała mistrzostwa to wystawiają zestaw sędziów do poprawiania prawidłowych decyzji przeciw 7egii - pierwszą i główną postacią tej ustawki jest szmaciarz Gil który wielokrotnie "sędziował" mecze 7egły wielokrotnie popełniając straszliwe błędy na jej korzyść

 • black.blue

  Oceniono 2 razy 0

  Nie używajcie słów, których znaczenia nie znacie:

  Technologia - metoda przygotowania i prowadzenia procesu wytworzenia lub przetwarzania jakiegoś dobra (także informacji). Technologia może oznaczać konkretny proces (np. technologia klejenia, technologia malowania).

 • konradmarburg

  Oceniono 3 razy -1

  No to płaczki będą musiały zmienić retorykę. Bo jak teraz powiedzą, że "sędzia znowu pomógł ległej"... Już wiem. Możecie pisać, że Legia ma lepiej, bo na jej meczach jest VAR, a na innych nie ma.

 • grazz

  Oceniono 1 raz -1

  Korona to walczaki w starciu z nimi trzeszczały kości wszystkich drużyn... oprócz Legii. Nie zmienia się zasad gry podczas sezonu!!! Polecam bezbłędna tabele ekstraklasy

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX