Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

PZPN nie poparł wniosku Ekstraklasy. Podział punktów zostanie utrzymany?

PZPN nie poparł wniosku Ekstraklasy SA, w którym zaproponowano m.in. rezygnację z podziału punktów. "Oczekujemy głębszej analizy i szerszego uzasadnienia" - czytamy w krótkim komunikacie, który w środę pojawił się na oficjalnej stronie związku.

Kilka dni temu Ekstraklasa SA przekazała do zarządu PZPN projekt z propozycjami zmian w rozgrywkach od sezonu 2017/18. Zakładał on m.in. rezygnację z podziału punktów po rundzie zasadniczej. Wniosek dyskutowany był na środowym posiedzeniu. Nie został jednak poparty, bo jak czytamy w uzasadnieniu, "PZPN oczekuje głębszej analizy i szerszego uzasadnienia propozycji, jaka wpłynęła od Ekstraklasy SA".

Jednocześnie zarząd PZPN oświadczył, że wróci do sprawy 16 czerwca na posiedzeniu w Lublinie. Zanim to jednak zrobi, tydzień wcześniej - 7 czerwca - zaproponował szefom i właścicielom klubów ekstraklasy spotkanie. "Chcemy przedyskutować najbardziej istotne problemy naszej najwyższej klasy rozgrywkowej, w tym system punktowania ekstraklasy" - czytamy w komunikacie.

System rozgrywek "ESA37" został wdrożony w sezonie 2013/14. Zgodnie z obowiązującymi obecnie zasadami, po 30 kolejkach rundy zasadniczej dorobek drużyn jest dzielony na pół, a w razie nieparzystej liczby zaokrąglony do góry.

– Wysłuchaliśmy trenerów, władz klubów i PZPN. Większość jest za tym, by utrzymać system ESA37, bo dobrze spełnia swoją funkcję. Jedynym problemem dla środowiska był podział punktów, bo bywał niesprawiedliwy – mówił kilka dni temu Dariusz Marzec, prezes zarządu Ekstraklasy SA.

Zniesienie podziału punktów to największa, ale nie jedyna zmiana. Od nowego sezonu Ekstraklasa SA chce umożliwić udział w meczu trzem cudzoziemcom spoza Unii Europejskiej (teraz przepisy dopuszczają dwóch takich zawodników). Inną z proponowanych zmian jest także rozgrywanie z urzędu meczów w poniedziałek dla zespołów, które zagrają w Lidze Europy.

Obecny sezon kończy się 4 czerwca. Nowy zacznie się 14 lipca, a zakończy 19/20 maja 2018 r., z uwagi na finały mistrzostw świata w Rosji.

Zobacz wideo