Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Ekstraklasa. Nie będzie podziału punktów w następnym sezonie

W sezonie 2017/2018 ekstraklasa będzie rozgrywana w formule ESA 37, ale z jedną ważną zmianą. Po fazie zasadniczej punkty zespołów nie będą dzielone.

- Rada Nadzorcza Ekstraklasy S.A. podjęła decyzję, a zarząd przekazał do PZPN-u rekomendację modyfikacji systemu rozgrywek polegającą na odejściu od podziału punktów po rundzie zasadniczej - powiedział Dariusz Marzec, prezes Ekstraklasy S.A.

Oznacza to, że w przyszłym sezonie zostanie zachowany format 37. kolejek z podziałem na grupę spadkową i mistrzowską. Tym razem nie będzie jednak podziału punktów, które wzbudzały wiele kontrowersji.

- Przed podjęciem tej kluczowej decyzji, poprosiliśmy o ocenę specjalistyczną firmę analityczną z Holandii – Hypercube – zaznacza prezes spółki Ekstraklasa S.A. Dariusz Marzec. - Pracuje ona m.in. dla UEFA, ECA (Europejskie Stowarzyszenie Klubów) i kilku lig europejskich. Konsultuje m.in. projekt zmian w holenderskiej Eredivisie, zakładający zmniejszenie liczby zespołów z 18 do 16. Analiza naszej ligi wykazała, że wielkim atutem obecnego systemu jest utrzymanie dwóch kumulacji w sezonie – czyli kolejki na zakończenie rundy zasadniczej i finałowej oraz sama runda finałowa, która jest źródłem dodatkowych przychodów dla klubu. Obecny sezon jest rekordowy w historii Ekstraklasy pod względem frekwencji. Tej liczby nie udałoby się osiągnąć bez wprowadzenia cztery lata temu systemu ESA37 – dodał prezes.

Inne zmiany

Podczas konferencji prasowej Ekstraklasy S.A. poinformowano także o innych rekomendacjach:

- zwiększenie limitu liczby obcokrajowców spoza Unii Europejskiej do 3

- dodatkowe miejsce na ławce rezerwowych dla osoby odpowiedzialnej za sprzęt

- korekta do zasad ustalania kolejności zespołów w przypadku takiej samej liczby punktów tak, żeby promować ofensywny styl gry

- ewentualne powiększenie ligi powinno zostać poprzedzone poprawą standardów w 1. lidze. 6 z 8 potencjalnych beniaminków Ekstraklasy 2017/2018 nie spełniało wymogów partnerów telewizyjnych

Najbliższe posiedzenie zarządu PZPN, na którym regulamin może być zatwierdzony, odbędzie się 25 maja.