Rewolucja w ekstraklasie? Koniec podziału punktów i powiększenie ligi

W polskiej ekstraklasie nadchodzi rewolucja - donosi "Przegląd Sportowy". Główne zmiany to rezygnacja z podziału punktów po 30 kolejkach oraz powiększenie ligi do osiemnastu zespołów.

Kluby chcą, by nadal rozgrywano 37 kolejek (30 w fazie zasadniczej i 7 w grupie mistrzowskiej oraz spadkowej), ale bez dzielenia punktów. Ta propozycja ma zostać przedstawiona na spotkaniu prezesów klubów ekstraklasy i mogłaby obowiązywać od sezonu 2018/19. Prezes PZPN Zbigniew Boniek wcześniej nie zgadzał się na taki wariant, twierdził, że system ESA 37 ma sens jedynie, jeśli punkty będą dzielone.

Sam Boniek forsuje powiększenie ligi o kolejne dwie drużyny. Wtedy rozgrywane byłyby 34 kolejki, bez podziału na grupy. Z ekstraklasy miałyby spadać trzy zespoły, a awansować z I ligi miałyby dwa najlepsze, a kolejny beniaminek zostałby wyłoniony po barażach, w których walczyłyby drużyny z miejsc 3-6 (półfinały i finał w stylu angielskiej Championship). Aby ewentualne zmiany obowiązywały od sezonu 2018/19 szczegóły reformy musiałyby zostać uzgodnione najpóźniej w czerwcu.

Na PGE Narodowym w czwartek odbędzie się "Dyskusja o Piłce", na której ma zostać poruszony temat ESA 37, reforma Centralnej Ligi Juniorów oraz gruntowne zmiany w licencjonowaniu i szkoleniu trenerów. Więcej na stronie "Przeglądu Sportowego".

Zobacz wideo
Więcej o: