Radosław Cierzniak rozwiązał kontrakt z Wisłą z winy klubu

Precedensowy wyrok Izby ds. Rozstrzygania Sporów Sportowych przy PZPN. Rozwiązano kontrakt Radosława Cierzniaka z Wisłą Kraków z winy klubu. Piłkarz niebawem podpisze umowę z Legią Warszawa.

W środę izba przy PZPN rozwiązała kontrakt Cierzniaka z Wisłą z winy klubu. Wyrok jest z rygorem natychmiastowej wykonalności, więc umowa bramkarza z krakowianami wygasła. To oznacza, że niebawem powinien podpisać kontrakt z Legią Warszawa.

Cierzniak ma już umowę z wicemistrzami Polski, ale obowiązującą dopiero od lipca. Właśnie dlatego Wisła zesłała zawodnika do rezerw. Oficjalnie podała, że chodzi o powrót do formy, ale zawodnik podał klub do sądu przy PZPN. Prawo pozwala na przeniesienie piłkarza do drugiej drużyny wtedy, gdy następuje drastyczny spadek formy.

Pierwsza rozprawa odbyła się 19 lutego, ale sprawę odroczono. Nagle Wisła wezwała do Krakowa trenera Tadeusza Pawłowskiego, kluczowego świadka w tej sprawie.

W środę Pawłowski też miał się nie stawić w PZPN-ie, bo klub przedstawił zwolnienie lekarskie trenera. Dlatego w poniedziałek poinformował o jego "urlopowaniu", a nie zwolnieniu. W ten sposób Wisła chciała znowu odroczyć termin rozprawy.

Izba uznała jednak w środę, że szkoleniowiec powinien się jednak pojawić przed sądem. Wisła ponadto miała zapewnić, że Pawłowski się stawi. To był jedyny świadek krakowskiego klubu w tej sprawie - w Warszawie zabrakło członków zarządu. Byli tylko prawnicy.

Wobec tego przesłuchano jedynego świadka w tej sprawie - Cierzniaka. Po rozpatrzeniu jego zeznań izba rozwiązała kontrakt piłkarza z Wisłą. Bramkarz jest wolnym zawodnikiem.

Według prawników to w polskim prawie piłkarskim precedens, który otwiera furtkę do następnych wyroków rozwiązujących kontrakty z winy klubu, jeśli zawodnik zostaje zesłany do rezerw za kontraktową niesubordynację. - To małe polskie prawo Bosmana - usłyszeliśmy po ogłoszeniu wyroku.

Zobacz wideo

Nowy piłkarz Legii ma ciekawe życie. Kim jest Michaił Aleksandrow? Kochający tata, wakacje z tygrysami i żona top-modelka [FOTOSTORY]

Czy decyzja PZPN ws. Radosława Cierzniaka jest słuszna?
Więcej o: