Ekstraklasa w Sport.pl. Marzec: "Europejska federacja rzuca nam kłody pod nogi"

Gościem najnowszego wydania Hattrick, podcastu poświęconego ekstraklasie, był prezes spółki ligowej, Dariusz Marzec. W ponad godzinnej rozmowie z dziennikarzami Sport.pl odpowiadał na pytania m.in. o system rozgrywek, projekt certyfikowania akademii klubów oraz szukanie sponsora tytularnego.

Dariusz Marzec objął stanowisko prezesa Ekstraklasy S.A. w połowie 2015 roku. - Nasze całe środowisko musi dostrzec jedną ważną rzecz: świat się zmienia - tłumaczy w programie. - Warto nie powtarzać stereotypów, warto analizować bieżącą sytuację, jakby to był pierwszy sezon w historii. Mi jest łatwo to mówić, bo przyszedłem z zewnątrz, jestem tu od niedawna, ale ja naprawdę widzę dużo więcej pozytywów niż się o nich mówi. Zakładam, że do tej stabilizacji sportowej, trenerskiej dojdziemy, ale potrzebujemy na to czasu i cierpliwości.

Wcześniej odpowiadał na pytania m.in. o certyfikacje akademii. Wkrótce kluby ekstraklasy będą musiały spełniać wymagania belgijskiej firmy audytowej. Marzec obszernie tłumaczył, dlaczego potrzeba takiego nadzoru jest jedyną słuszną drogą dla całej ligi. - Jest parę danych, które całkowicie zamykają dyskusję. Przede wszystkim do dwunastego roku życia kształtuje się u dzieci to, któremu klubowi kibicują. (...) W przypadku kibica, który trenował z lokalnym klubie za młodu jest o wiele większa szansa, że później będzie fanem zaangażowanym. Trzeba mieć świadomość, że budowanie frekwencji na stadionie także wychodzi od szkolenia tych najmłodszych. Kolejnym argumentem, choć bardziej komercyjnym jest to, że taka osoba, która trenowała w klubie wydaje później sześć razy więcej. Jeśli chcemy działać długofalowo, zdobywać środki, wypełniać stadiony, to nie ma innej drogi, jak szkolenie już od przedszkoli - tłumaczył.

Jaka przyszłość Ekstraklasy?

Jedną z kluczowych kwestii poruszanych w szesnastym odcinku Hattricka był system rozgrywek. Dzielenie ligi na dwie grupy oraz redukowanie punktów o połowę po rundzie zasadniczej ma coraz więcej przeciwników, także wewnątrz samej ekstraklasy. W grudniu doszło do spotkania w Krakowie, gdzie przedstawiciele klubów zadecydowali o utrzymaniu obecnego systemu na kolejny sezon.

- Wcale nie jest powiedziane, że system osiemnastu drużyn w ekstraklasie jest najlepszym dla Polski. Jeśli teraz mamy problemy licencyjne z niektórymi klubami, to w pierwszej lidze pewnie jest podobnie. Nie mam w tej chwili pewności, że osiemnaście drużyn spełni kilka ważnych warunków: stabilności finansowej, organizacyjnej, współpracy społeczności lokalnej, kibiców, miasta i biznesu. Są elementy licencyjne, jak podgrzewane murawy, których obecnie nie ma połowa drużyn w pierwszej lidze. Nie mówię, że klub awansując do ekstraklasy nie mógłby zmobilizować lokalnej społeczności, biznesu, by się rozwinąć. Tak jak zrobiono to w Niecieczy - tłumaczy Marzec.

- ESA37 miał być projektem tymczasowym i może być jeszcze przez dwa, trzy lata - do momentu, aż będziemy mieli więcej drużyn w europejskich pucharach. Wtedy połowa ligi miałaby o co grać, nie byłoby tego z czym walczymy, czyli bezpiecznego środka. Problem systemu jest dużo bardziej skomplikowany niż tylko dotyczący liczby drużyn. Jeśli chcemy osiemnastu drużyn, to musimy rozmawiać i działać merytorycznie. Stworzyć mapę drogową, która ma nas doprowadzić do takiego systemu. Wykluczyć wszystkie możliwe ryzyka - dodaje.

Zaznacza również, że wiele zależy od tego, jakie plany ma UEFA na rozwój rozgrywek pucharowych. - Mówi się o stworzeniu kolejnej ligi, podniesieniu rangi. Musimy patrzeć na to, co będzie się działo w Europie. Wcześniejsze działania doprowadziły do tego, że konkurencyjność europejskich pucharów spada. Dwadzieścia zespołów zagarnia cały tort. Tak dalej być nie może. Redystrybucja środków jest źle robiona. To jest temat naszych rozmów EPFL (Europejskiego Stowarzyszenia Lig Zawodowych - przyp.red.). Każdy ma mieć równe szanse startując w rozgrywkach - mówi prezes Ekstraklasy S.A.

W dalszej części podcastu pojawiła się również kwestia poszukiwania sponsora tytularnego oraz znalazł się czas na pytania internautów. Hattrick można odsłuchać za pomocą poniższego playera lub pobrać przez aplikację soundcloud .

Hattrick to podcast poświęcony ekstraklasie oraz polskiej piłce, który współtworzą dziennikarze Sport.pl - Tomasz Zieliński, Przemysław Zych i Michał Zachodny. Ma swój profil na Facebooku , a na Twitterze opinie oraz pytania zbierają pod hashtagiem #HattrickPL.

Zobacz wideo
Więcej o: