Ekstraklasa w Sport.pl. Czy Józef Wojciechowski przejmie Wisłę Kraków?

Były właściciel Polonii Warszawa i jeden najbogatszych Polaków, może niebawem zainwestować w pogrążoną w długach Wisłę Kraków. Józef Wojciechowski jest już po wstępnych rozmowach nad przejęciem klubu z Reymonta.

Wojciechowski był właścicielem warszawskiego klubu w latach 2006-2012. Wydawał być może najwięcej na kupowanie i pensje piłkarzy w ekstraklasie. Potrafił wydać nawet milion euro na Artura Sobiecha, który do Polonii trafił z Ruchu Chorzów. W 2012 roku Wojciechowski uznał, że jego czas inwestycji w "Czarne Koszule" dobiegł końca, jego kontrowersyjna polityka transferowa i personalna nie dawała sukcesów.

Teraz może wrócić do polskiej piłki. Według naszych informacji jest blisko zainwestowania w Wisłę Kraków, która pogrążona jest w długach. Zarówno bieżących jak i długoterminowych.

- Jeszcze nie podjąłem decyzji w tej sprawie - mówi Wojciechowski w rozmowie ze Sport.pl. - To na razie nie jest temat konkretny, nie rozmawiałem jeszcze z Bogusławem Cupiałem, ale na razie z jego zaufaną osobą. Z kim? Nie mogę zdradzać nazwisk - dodaje.

Krakowianie, mimo spłacenia zobowiązań wobec piłkarzy, zalegają z innymi płatnościami. Według niektórych danych długi mogą wynosić nawet 20 milionów złotych. Do tego Wisła ma też zaległości wewnętrzne wobec właściciela klubu, a więc spółkę Tele-Foniki. To kolejne kilkadziesiąt milionów złotych.

Pod koniec grudnia w Wiśle zmienił się zarząd - prezesem w miejsce Roberta Gaszyńskiego został Piotr Dunin-Suligostowski. Ten z kolei piastuje jednocześnie stanowisko prezesa Towarzystwa Sportowego Wisła - wielosekcyjnego klubu sportowego, w którym duże wpływy ma wiślackie środowisko kibicowskie.

Jest to istotne ze względu na nieruchomości, które dekadę temu miasto przekazało TS Wisła w wieczyste użytkowanie. W umowie był zapis, że przez dziesięć lat klub nie może nikomu tych terenów przekazać. Według planu zagospodarowania terenu Krakowa mogą tam powstać hotele i obiekty handlowe. Tuż obok są tereny należące do Tele-Foniki, gdzie obecnie znajduje się boisko lekkoatletyczne.

Rosnące powiązania między spółką a TS wskazują, że inwestycja w którykolwiek z tych podmiotów polepszy sytuację drugiego. To tereny w centrum miasta, a więc doskonała okazja dla developerów, takich jak Wojciechowski, który wciąż zarządza firmą nieruchomościową J.W. Construction. W ostatnim rankingu 100 najbogatszych Polaków miesięcznika "Forbes" zajął 21 miejsce. Jego majątek wyceniany jest na 990 mln złotych.

Zobacz wideo

"Florentino uderzył z bańki"? Czy Zidane to "roZZwiąZZanie" problemów Realu? [PRASA]

Więcej o: