Jak Polska ekstraklasa prezentuje się na tle innych lig? Legia, Lechia czy Podbeskidzie w czołówce...

Międzynarodowe Centrum Badań nad Sportem (CIES) sporządziło ciekawy raport. Podsumowuje on miniony rok w piłce nożnej na kilka ciekawych sposobów. Zbadano 31 lig europejskich, dzięki czemu możemy się dowiedzieć, gdzie grają najstarsi zawodnicy albo gdzie najchętniej daje się szanse na grę wychowankom. W paru kategoriach w czołówce znajdują się polskie kluby!

Stereotyp potwierdzony, Włosi najstarsi

Raport CIESRaport CIES CIES

Włochy, Rosja, Cypr i Anglia to "najstarsze ligi" w Europie. Nie powinno to nikogo dziwić zwłaszcza w przypadku Włoch. Często narzeka się tam na brak zdolnej młodzieży. Ale nawet gdy taki zdolny młodzian już się pojawi, to często w ogóle nie otrzymuje szansy. A Cypr? Od dłuższego czasu najlepsze kluby ściągają głównie doświadczonych zawodników z innych krajów.

Najmłodsza liga? Holenderska Eredivisie. Dla takich piłkarzy jak Arkadiusz Milik jest piłkarskim uniwersytetem; jeśli zdasz z wyróżnieniem, możesz szukać szczęścia w czołowych ligach europejskich.

Raport CIESRaport CIES CIES

Ciekawie jest wśród konkretnych klubów. Najmłodsza jest fińska Honka, a 10. jest PSV Eindhoven, czyli... lider Eredivisie i ekipa, która awansowała do 1/16 finału Ligi Europy. Za to starzeją się kadry mistrzów Anglii oraz Włoch, czyli Manchesteru City i Juventusu. Bardzo wysokie, bo 4. miejsce zajmuje Podbeskidzie Bielsko-Biała - ale czy to powód do dumy?

Niemcy ostoją stabilności

Raport CIESRaport CIES CIES

Ile lat średnio zawodnik spędza w jednym klubie? W pierwszej szóstce są aż cztery zespoły hiszpańskie, ale La Liga pod tym względem zajmuje dopiero 7. miejsce. Najstabilniejsze są kadry niemieckich zespołów. Nie jest dziwne to, że w czołówce znajdują się raczej dobre zespoły aniżeli słabe.

W Polsce wzorem jest Lech Poznań (średnio 3,23 roku piłkarza w klubie), a Poznaniaków stara się gonić Legia Warszawa (2,60) oraz Wisła Kraków i Korona Kielce (po 2,57).

Raport CIESRaport CIES CIES

Najbardziej niestabilna sytuacja panuje na wschodzie - Serbia, Bułgaria, Rumunia... Swoją drogą, podobnie jest tam pod względem trenerów. W rumuńskiej Lidze I już po rozpoczęciu sezonu pod koniec lipca trenerów zmieniano 19 razy! Ciekawy jest panujący obecnie trend - piłkarze powoli, ale coraz częściej zmieniają kluby.

Transfery? Lechia Gdańsk w czołówce!

Raport CIESRaport CIES CIES

Skoro w Rumunii, Serbii i Bułgarii piłkarze tak często odchodzą z klubów, to muszą też do nich przychodzić. Przoduje pod tym względem Rumunia, ale z najlepszych lig w czołówce są również Włosi. Średnią Polski (10.2, górna połówka) znacznie zawyża Lechia Gdańsk. Pozyskanie 20 zawodników pozwoliło na zajęcie 6. miejsca w skali Europy!

Raport CIESRaport CIES CIES

Do Francji zdecydowanie nie dotarło zakupowe szaleństwo. Lens sprowadziło tylko jednego nowego piłkarza, choć to "zasługa" zdjętego dopiero w środę zakazu transferowego i pokłosie trudnej sytuacji finansowej klubu.

Finlandia wychowankami stoi

Raport CIESRaport CIES CIES

Kto najchętniej korzystał w tym roku z własnej akademii? Finowie. FC Honka właśnie dzięki nim jest najmłodszą drużyną na kontynencie i o dwie długości wyprzedza resztę stawki. Polska prezentuje się średnio; 1,06 wychowanka na klub zadebiutowało w tym roku kalendarzowym. Średnią znacznie zawyża Legia Warszawa (5), zajmująca z paroma innymi drużynami wysoką, 5. pozycję. Żadnego wychowanka w swoim składzie nie miały Górnik Zabrze, Korona Kielce, Piast Gliwice oraz - co zastanawiające - Lech Poznań.

Raport CIESRaport CIES CIES

Nie powinien dziwić dół tej klasyfikacji. We Włoszech tylko sześć klubów dało szansę gry swoim wychowankom, w Anglii i na Cyprze po dwa... Nic dziwnego, że właśnie te ligi są najstarsze. I na razie niewiele zapowiada, by sytuacja miała się zmienić.

Fabryka Ajax

< img src="https://bi.gazeta.pl/im/1d/5c/10/z17156637Q,Raport_CIES.jpg">

Kto jest najlepszym "producentem" piłkarzy? Ajax oraz Partizan Belgrad pozostawiają resztę stawki daleko z tyłu. Odpowiednio 77 i 74 zawodników występujących w przebadanych ligach grało co najmniej trzy sezony pomiędzy 15. a 21. rokiem życia właśnie w Ajaksie lub Partizanie. Dzięki temu dochodzi do ciekawych sytuacji - aż 7 z piłkarzy angielskiej Premier League uczyło się piłki właśnie w amsterdamskim klubie. I tylko sześciu w Liverpoolu FC!

W Polsce liderem jest Wisła Kraków (17). Ex aequo drugie miejsce zajmują Lech Poznań oraz Legia Warszawa (po 14). Z zagranicznych zespołów najwięcej zawodników pochodzi z Partizana oraz słowackiego Rużomberoka (po 3).

Cypr rajem dla obcokrajowców

Raport CIESRaport CIES CIES

W których ligach gra najwięcej obcokrajowców? To nie jest trudna zagadka. Odpowiedź można wywnioskować z poprzednich klasyfikacji.

Chodzi o Cypr, Anglię oraz Włochy. Na Cyprze tylko 30 procent piłkarzy to tamtejsi obywatele! W Doxi Katokopia aż 91 proc. to obcokrajowcy. Niewiele lepiej jest w Chelsea czy FC Porto. W przebadanych ligach tylko cztery drużyny nie posiadają żadnego piłkarza z zagranicy.

Raport CIESRaport CIES CIES

Polska znajduje się w środku stawki. Prawie co trzeci piłkarz to przybysz z innego kraju; góruje w tym Zawisza Bydgoszcz (równo 50 proc.). Do obcokrajowców zupełnie nie są przekonani Serbowie (tylko 13,2 proc.). Co jest tego przyczyną? Prawdopodobnie ogromne problemy finansowe; aż osiem klubów nie wypłaca pensji swoim pracownikom, bo ma zajęte konta bankowe.

Ciekawa jest linia trendu. Globalizacja w piłce nożnej postępuje coraz mocniej - w tej chwili prawie 37 proc. piłkarzy w najwyższych klasach rozgrywkowych gra zagranicą.

Reprezentacyjna Premier League

Raport CIESRaport CIES CIES

Trenerzy polskich klubów mają spory komfort pracy podczas przerw na mecze reprezentacji. Tylko niecałe 7 proc. piłkarzy zostało powołanych w tym roku na zgrupowania dorosłych kadr. To siódmy najgorszy wynik.

Statystykę najbardziej zawyża Lech Poznań (co czwarty zawodnik, a dokładnie 27,3 proc.) oraz Legia Warszawa (równo co piąty zawodnik, 20 proc.). Przoduje oczywiście Anglia, najbardziej "reprezentacyjna" liga - nawet z najgorszego Burnley aż 15,4 proc. zawodników co najmniej raz zagrało w pierwszej reprezentacji w tym roku!

Raport CIESRaport CIES CIES

Spośród klubów najlepsza jest Chelsea (78,3 proc.), a potem Real Madryt (77,3 proc.), FC Barcelona (74,1 proc.) i Bayern Monachium (73,1 proc.).

Więcej o: