T-Mobile Ekstraklasa w przyszłym sezonie zagra według tych samych zasad

Jest zgoda wszystkich klubów, decyzja PZPN będzie tylko formalnością: w przyszłym sezonie T-Mobile Ekstraklasa zagra w formule znanej z tego roku. Oznacza to, że znów będzie 30 kolejek, a potem podział na grupę mistrzowską i spadkową.

Prezesi klubów ekstraklasy jednomyślnie opowiedzieli się za pozostawieniem systemu rozgrywek po raz pierwszy zastosowanego w tym sezonie. Choć w trakcie negocjacji pojawiały się różne pomysły, w tym rezygnacji z podziału punktów czy wprowadzenia obowiązku gry tzw. młodzieżowca, to format rozgrywek pozostanie w sezonie 2014/2015 niezmieniony.

Najbardziej na pozostawieniu regulaminu w obecnym kształcie zależało Legii Warszawa i Lechii Gdańsk. Te klubu najsilniej lobbowały za utrzymaniem tzw. reformy. Regulamin rozgrywek zatwierdza Zarząd PZPN, ale to tylko formalność. Posiedzenie odbędzie się 26 maja.

Przypomnijmy, że wedle wprowadzonej od sezonu 2013/2014 reformy ekstraklasy sezon został podzielony na dwie fazy. Po pierwszej części sezonu (każdy zespół zagra 30 meczów) tabela zostanie podzielona na grupę mistrzowską i spadkową. Wówczas dorobek punktowy wszystkich zespołów zostaje pomniejszony o połowę i zaokrąglony w góry. W drugiej fazie, każda drużyna rozgrywa po siedem meczów - po jednym z każdym z rywali ze swojej grupy. Ekipy z miejsc 1.-4. oraz 9.-12. cztery razy wystąpią przed własną publicznością, natomiast zespoły z miejsc 5.-8. oraz 13.-16. - trzykrotnie.

Komunikat T-Mobile Ekstraklasy:

Na dzisiejszym spotkaniu wszystkie Kluby Ekstraklasy jednomyślnie zarekomendowały przedłożenie Zarządowi PZPN Regulaminu Rozgrywek i Terminarza na sezon 2014/2015, opartego o system rozgrywek tożsamy z obowiązującym w sezonie 2013/2014. Zarząd Ekstraklasy S.A. przekazał dziś stosowny projekt Regulaminu Rozgrywek o Mistrzostwo Ekstraklasy I Terminarza do Polskiego Związku Piłki Nożnej w celu jego zatwierdzenia.

Przypomnijmy, że Regulamin Rozgrywek o Mistrzostwo Ekstraklasy i Terminarz na dany sezon zatwierdza Zarząd Polskiego Związku Piłki Nożnej. Najbliższe posiedzenie Zarządu PZPN odbędzie się 26 maja.

Polska piłka na tle Europy w raporcie UEFA. Nie dość, że biedni to jeszcze rozrzutni

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.