Ekstraklasa. Boniek odpowiada policji: PZPN nie podejmie takiej uchwały

Zbigniew Boniek odpowiedział na środowy list komendanta głównego policji Marka Działoszyńskiego. Prezes PZPN zapowiedział, że Związek nie przychyli się do apelu o zakaz wyjazdów kibiców na mecze Ekstraklasy.

Mając na uwadze pogarszający się poziom bezpieczeństwa w związku z przejazdami kibiców, między innymi na mecze T-Mobile Ekstraklasy w bieżącym sezonie piłki nożnej, zwracam się z prośbą o skorzystanie z uprawnień wynikających z wewnętrznych przepisów Związku, i rozważenie możliwości podjęcia uchwały w sprawie nakazu przeprowadzenia pozostałych meczów Ekstraklasy do końca sezonu bez udziału kibiców drużyn przyjezdnych - zaapelował w swoim środowym liście Działoszyński.

Boniek nie przystał na tę propozycję.

"Odnosząc się do prośby Pana Komendanta oznajmiam, iż PZPN nie podejmie uchwały nakazującej rozgrywanie wszystkich pozostałych meczów piłki nożnej szczebla Ekstraklasy w sezonie 2013/14 bez udział kibiców przyjezdnych" - odpowiedział prezes PZPN.

Boniek argumentuje: Efekty będą odwrotne

Boniek w swoim trzystronicowym liście przytacza swoje argumenty za niezamykaniem stadionów przed kibicami gości.

1) "Zamknięcie wszystkich sektorów gości w całym kraju mogłoby zostać odczytane jako akt bezsilności i kapitulacji wobec stosunkowo nielicznej grupy chuliganów. Policja oraz organizator posiadają już dziś odpowiednie instrumenty, aby zagwarantować bezpieczeństwo meczów."

2) "Zamknięcie sektorów gości mogłoby przynieść efekt odwrotny od zamierzonego. Kibice polskich klubów wielokrotnie udowadniali, że brak biletów na mecz nie powstrzymuje ich od podróżowania w ślad za swoją drużyną."

3) "Pozwolę sobie nie zgodzić się (...), że stan bezpieczeństwa na polskich stadionach stale ulega pogorszeniu. (...) Potwierdzają to również statystyki będące w posiadaniu PZPN".

4) "Ani PZPN ani żaden z jego członków nie ponosi odpowiedzialności za zapewnienie bezpieczeństwa w tzw. przestrzeni publicznej - na drogach, w pociągach, na stacjach benzynowych czy plażach. Jest to ustawowy obowiązek policji"

5) "Stosowanie kar zbiorowych wobec całych grup sympatyków poszczególnych klubów uważam za niewłaściwe i nieproporcjonalne. W zorganizowanym wyjeździe kibiców Pogoni Szczecin do Poznania, o którym pisze Pan Komendant w swoim piśmie, uczestniczyły 1342 osoby. Rzuconych zostało 36 petard. Porównanie tych dwóch liczb daje pojęcie o skali zjawiska chuligaństwa i stawia pod znakiem zapytania sensowność karania całej społeczności sympatyków Pogoni za wybryki kilkudziesięciu- lub nawet kilkunastoosobowej grupy wandali".

Przeczytaj cały list Bońka

Krótko po publikacji listu na stronie pzpn.pl zainteresowanie internautów sprawiło, że stała się ona czasowo niedostępna.

Relacje z najważniejszych zawodów w aplikacji Sport.pl Live na iOS , na Androida i Windows Phone

Czy PZPN powinien zamknąć trybuny dla kibiców gości?
Więcej o: