Ekstraklasa. Wszystkie mecze bez kibiców gości? Szef policji apeluje do Bońka

Jak poinformował TVN24, komendant główny policji Marek Działoszyński wysłał pismo od prezesów PZPN i spółki Ekstraklasa SA, w którym apeluje, by do końca sezonu w meczach ligowych nie uczestniczyli kibice gości.

"Od 19 lipca do 18 listopada br. w ramach rozgrywek ekstraklasy przeprowadzono 136 meczów, spośród których w związku z 73 odnotowano naruszenie prawa z udziałem pseudokibiców" - czytamy w liście nadinspektora Marka Działoszyńskiego, do którego dotarł TVN24 .

"W związku z 19 meczami odnotowano 60 przypadków użycia przez kibiców materiałów pirotechnicznych" - pisze dalej Działoszyński, wymieniając między innymi mecze Zagłębie Lubin - Lech Poznań i Śląsk Wrocław - Zagłębie.

Komendant zwraca też uwagę na zajścia z udziałem pseudokibiców, do których doszło poza stadionami. "Od rozpoczęcia bieżącej rundy jesiennej w związku z 16 meczami doszło do 57 incydentów w trakcie przejazdów kibiców piłkarskich" - pisze.

Komendant wzywa Bońka

"Mając na uwadze pogarszający się poziom bezpieczeństwa w związku z przejazdami kibiców, między innymi na mecze T-Mobile Ekstraklasy w bieżącym sezonie piłki nożnej, zwracam się z prośbą o skorzystanie z uprawnień wynikających z wewnętrznych przepisów Związku, i rozważenie możliwości podjęcia uchwały w sprawie nakazu przeprowadzenia pozostałych meczów Ekstraklasy piłki nożnej do końca sezonu bez udziału kibiców drużyn przyjezdnych - apeluje w swoim liście Działoszyński

Dramatyczne wydarzenia w Bydgoszczy

Niewykluczone, że list komendanta jest wynikiem ostatnich zamieszek w Bydgoszczy podczas meczu Zawisza - Widzew. Doszło do starć kibiców z policją.

W trakcie drugiej połowy ok. 600 kiboli sympatyzującego z Zawiszą ŁKS-u próbowało wedrzeć się na stadion. Wobec osób, które wyłamały płot, użyto pałek i gazu - informował Maciej Daszkiewicz z biura prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.

- Do drugiego incydentu doszło, gdy kibice Zawiszy próbowali przedostać się na zamknięty podczas meczu sektor B - dodaje Daszkiewicz. Jak informuje komenda wojewódzka policji, w stronę interweniujących funkcjonariuszy poleciały elementy ogrodzenia, kamienie i płyty chodnikowe. Dopiero użycie broni gładkolufowej oraz pałek i gazu powstrzymało agresję.

Francja wzorem?

W niedzielę dziewięć osób zostało rannych po tym, jak kibole Saint Etienne zaczęli rzucać krzesełkami w kibiców Nice podczas meczu Ligue 1. Władze ligi francuskiej ostrzegają, że reakcją może być zakaz wstępu na stadiony dla kibiców gości.

- Dość! Kilku kretynów, którzy nazywają się kibicami, nawet nie zdają sobie sprawy, że rujnują wizerunek piłki nożnej - powiedział szef ligi Frederic Thiriez. - Poproszę o spotkanie z ministrem spraw wewnętrznych, by przedyskutować wyjazdy kibiców na mecz. Jeśli nie poradzimy sobie z tym problemem, skończy się systemowym zakazem wyjazdów kibiców, a tego nikt by nie chciał - dodał.

Relacje z najważniejszych zawodów w aplikacji Sport.pl Live na iOS , na Androida i Windows Phone

Więcej o: