Szef sędziów po błędach w ekstraklasie: Miarka się przebrała

- Chcę taktować to wszystko jako niezrozumiałe błędy. Chociaż tak naprawdę wymykają się one spod wszelkich analiz. Granice tych pomyłek zostały przekroczone - komentuje fatalne decyzje Roberta Małka i Adama Lyczmańskiego z ostatniej kolejki Zbigniew Przesmycki, szef polskich sędziów.

Sport.pl w mocno nieoficjalnej wersji... Polub nas na Facebooku ?

Przemysław Iwańczyk: Jak czuje się szef, którego podwładni mylili się w tak ordynarny sposób, jak sędzia Małek w meczu Polonia - Jagiellonia i sędzia Lyczmański w spotkaniu Pogoń - Wisła?

Zbigniew Przesmycki: Spodziewałem się, że kiedyś coś takiego może się zdarzyć, ale brak reakcji na tak ewidentne przewinienia, jak w meczu w Warszawie, jest zdumiewający. Piłkarz Jagiellonii z rozmysłem zagrywał ręką w polu karnym, a arbiter przecież dobrze to widział. Nie rozumiem tego, trudno mi sobie wyobrazić, jak to się stało. W tym samym meczu goście aż dwa razy zapracowali rękami na karnego. I nic. Gol dla Polonii nie został uznany, mimo że nie było pozycji spalonej. Naprawdę nie wiem.

Może to zemsta sędziego Małka, którego były właściciel Polonii potraktował kiedyś bardzo ostro?

- Na pewno nie. Naprawdę chce pan uznawać takie teorie uznawać za realne? Jeśli coś było na rzeczy, to u sędziego musiała zadziałać podświadomość. Jak to w życiu bywa. A tak serio mówiąc, odpowiadam, że na pewno się nie było żadnego odgrywania się na Polonii. Nie wierzę w to, chcąc taktować to wszystko jako niezrozumiałe błędy. Chociaż tak naprawdę wymykają się one spod wszelkich analiz błędów. Granice tych pomyłek zostały przekroczone.

Sędzia Lyczmański tak naprawdę zapracował na dwa gole Pogoni w starciu z Wisłą.

- Podjął złą decyzję, zamieściłem już opis tych sytuacji w internecie. Cóż, sędzia uznał, że ręka wiślaka na plecach rywala jest wystarczającym powodem do podyktowania karnego. Jako dowód w przewinieniu, nie broni się to w żaden sposób. Drugi gol padł ze spalonego, to już wina asystenta, ale też trudno było pomylić się w tej sytuacji.

Słyszę, że jest pan zdruzgotany.

- Nie jestem. Ciężko pracuję, wpisuję Pawła Raczkowksiego na listę sędziów międzynarodowych zamiast Adama Lyczmańskiego. To sankcja za ostatnie występy.

Raczkowski jako jedyny błysnął w czwartej kolejce nie dając się nabrać na symulowanie piłkarza Lechii. Po tej sytuacji Piast strzelił gola.

- To chłopak, którego od dawna przymierzaliśmy do roli sędziego międzynarodowego. Dostał bardzo dobre opinie nie tylko po meczu w Gdańsku. Pytali o niego także podczas międzynarodowego zjazdu kandydatów na sędziów. Ten chłopak ma 29 lat i bardzo dobrze rokuje. Nawet jeśli popełnia błędy, w jego przypadku nie są one czarno-białe.

Jakie sankcje dotkną Małka i Lyczmańskiego?

- Obaj koledzy wylądują na ławce rezerwowych na około miesiąc. Tak trzeba, a później zostaną sprawdzeni w pierwszej lidze. To nawet nie sankcja, tylko element zarządzania.

Były dwa mecze, gdzie przebrała się miarka, tyle. Obaj to amatorzy, więc jeśli ktoś podważa sens istnienia par zawodowych, powinien się zastanowić. Czy np. sędzia Małek jako zawodowy policjant, zawsze będzie w dobrej dyspozycji, skoro ma swoje problemy w pracy, dodatkowo trenuje i próbuje być w pełnej gotowości. Chyba tak się nie da.

Marek Koźmiński ? wiceprezesem PZPN?

Czy w polskiej lidze mecze powinni prowadzić tylko sędziowie zawodowi?
Więcej o: