T-Mobile Ekstraklasa. Wójcik i Wdowczyk starali się o licencję

O warunkową licencję trenerską starał się w czwartek nie tylko Tomasz Hajto, nowy trener Jagiellonii, któremu udzielono tymczasowej zgody. Sport.pl dowiedział się, że o ponowne prawo w zawodzie trenera wnioskowali także bohaterowie afery korupcyjnej - Janusz Wójcik i Dariusz Wdowczyk.

Redaktor to dopiero jest kibic! Poznaj nas na profilu Facebook/Sportpl ?

Obaj byli w czwartek w PZPN. - Ale nie otrzymali licencji - opowiada nam Wojciech Łazarek, przewodniczący Komisji ds. Kształcenia i Licencjonowania Trenerów Piłki Nożnej. - Komisja miała pewne uwagi i podjęła decyzję o nieudzieleniu zgody.

Czym to było spowodowane? Udziałem obu w aferze korupcyjnej? - dopytujemy.

- Zdecydowały uwarunkowania związane z wydziałem dyscypliny i rzecznikiem dyscypliny. Nikt oprócz nich, kto wcześniej miał związek z korupcją, nie starał się o licencję. W innych przypadkach nie doszukaliśmy się niewłaściwych zachowań - zakończył Łazarek.

Wójcikowi, w przeszłości m.in. selekcjonerowi kadry, prokuratura postawiła 16 zarzutów, w większości za mecze ekstraklasowego wówczas Świtu Nowy Dwór. Wdowczyk, były trener Polonii Warszawa, Wisły Płock, Widzewa Łódź, Korony Kielce i Legii Warszawa, został zatrzymany przez CBA w 2008 r. w związku z ustawianiem meczów Korony Kielce, której wówczas był trenerem. Przyznał się do winy i dobrowolnie poddał karze, Skazano go na trzy lata więzienia w zawieszeniu na pięć lat, grzywnę w wysokości 100 tys. zł oraz trzyletni zakaz pracy w sporcie. Ta sankcja już minęła, ale Wydział Dyscypliny PZPN ukarał Wdowczyka aż siedmioletnim zakazem (licząc od 2008 r.) i dlatego odrzucono jego prośbę.

Hajto dostał warunkową licencję UEFA A, uprawniającą do prowadzenia klubów II ligi i niższych klas rozgrywkowych. Na najbliższym posiedzeniu komisji 10 lutego jego sprawa zostanie rozpatrzona ponownie. Jednym z warunków, jakie musi spełnić, jest zaliczony zaległy egzamin końcowy i obrona pracy dyplomowej na kursie UEFA A.

Ekstraklasa wznawia rozgrywki 17 lutego. Hajto do tego czasu będzie przygotowywał Jagiellonię do rundy razem z Dariuszem Dźwigałą, m.in. byłym piłkarzem Polonii, który rozpoczął kurs UEFA Pro (o klasę wyżej niż Hajto). Kto ostatecznie zostanie pierwszym szkoleniowcem klubu z Białegostoku, działacze zdecydują tuż przed startem ligi.

Najlepsze zdjęcia z europejskich pucharów [GALERIA] ?

Więcej o: