T-Mobile Ekstraklasa. Dudu Biton niezbędny dla Wisły. Rudniew dla Lecha...

W poniedziałkowym meczu z GKS Bełchatów Dudu Biton strzelił piątego i szóstego gola dla Wisły w tym sezonie i jest... jedynym ligowym strzelcem krakowian. Ale mistrz Polski to tylko jeden z kilku czołowych klubów uzależnionych od jednego napastnika.

Wideo, bramki i skróty z ekstraklasy w serwisie Ekstraklasa.tv ?

W europejskich pucharach dla Wisły trafiali m.in. Maor Melikson, Cezary Wilk, a nawet obrońca Michael Lamey. W lidze strzela tylko Biton. W siedmiu kolejkach trafiał tylko sprowadzony przed sezonem napastnik z Izraela. I z sześcioma bramkami na koncie ustępuje w klasyfikacji strzelców tylko Artjomowi Rudniewowi z Lecha Poznań.

Łotysz ma imponującą skuteczność, bo do tej pory trafił w lidze 11 razy. Jeszcze większe wrażenie robi sposób w jaki tego dokonał. W meczach z ŁKS, GKS i Jagiellonią zaliczył hat trick. I aż trudno sobie wyobrazić poznański zespół bez niego. Poza Rudniewem po jednym golu dla Lecha strzelali Luis Henriquez, Sergiej Kriwiec, Aleksandar Tonew, Mateusz Możdżeń i Semir Stilić.

Zobacz gole Dudu Bitona ?

Równie uzależnionym od jednego napastnika zespołem jest Jagiellonia. Z jedenastu goli białostoczan w lidze sześć strzelił Tomasz Frankowski. Dwa pozostałe są dziełem Andriusa Skerli - obrońcy, na którym trudno opierać grę ofensywną. Raz trafiali Dawid Plizga, Tomasz Kupisz i Rafał Grzyb. Co ciekawe drużyna z Białegostoku nie przegrywa, gdy Frankowski trafia do siatki. W przegranych meczach z Ruchem (0:1) i z Lechem (1:4) zabrakło jego gola.

Krucho jest również w ataku Legii, w której ostatnio, po kontuzjach Michala Hubnika i Michała Kucharczyka, jedynym zdrowym i doświadczonym napastnikiem jest Danijel Ljuboja. Ale w przy Łazienkowskiej gole rozkładają się bardziej równomiernie, bo obok Ljuboji (4 gole) skuteczny jest też Miroslav Radović (3 gole).

Zobacz jak strzelał Artjom Rudniew ?

Z kolei w drugim z warszawskich zespołów - Polonii - bramki zdobywał do tej pory prawie wyłącznie pomocnik Bruno. Latem "Czarne Koszule" pozbyły się trzech napastników (Smolarek, Sobiech i Gołębiewski), a także sprzedały do Trabzonsporu bramkostrzelnego Adriana Mierzejewskiego. Wydawało się, że po kontuzji brazylijskiego pomocnika z trafianiem do siatki będzie w Polonii krucho, ale w dwóch ostatnich meczach, w tym w niedzielnych derbach Warszawy (2:1), poloniści strzelali po dwa gole.

Najlepsi strzelcy w klubach ekstraklasy*

* - W Widzewie i Zagłębiu nikt nie strzelił więcej niż jednego gola. W klasyfikacji nie uwzględniono trafień samobójczych.

Wisła ? pokonała GKS. Dwa gole Bitona

Więcej o: