Reprezentacja Polski może być zmuszona do noszenia flagi Unii Europejskiej

Unia Europejska planuje wprowadzenie obowiązku noszenia flagi UE na koszulkach reprezentacji narodowych. Jak na razie pomysł cieszy się w Brukseli powodzeniem.

Członkowie Parlamentu Europejskiego popierają pomysły, aby niebieską flagę Unii Europejskiej z żółtymi gwiazdkami umieścić na arenach sportowych, np. na Wimbledonie. Najbardziej kontrowersyjnym pomysłem jest jednak umieszczeniu flagi na koszulkach drużyn narodowych.

Propozycje dotyczą wszystkich reprezentacji, niezależnie czy to piłka nożna, koszykówka, siatkówka, rugby czy nawet reprezentacja olimpijska.

Pomysłodawcą jest centroprawicowy poseł hiszpański Santiago Fisas Ayxela.

Komisja Europejska jest zachwycona perspektywą wprowadzenia "europejskiego wymiaru" sportu, ale tylko pod warunkiem, że zgodzą się na to wszystkie ciała narodowe.

Traktat Lizboński dał Unii Europejskiej kompetencje decydowania w sprawach sportu.

Komitet kultury już poparł plan. Jeśli w tym tygodniu wesprą go członkowie parlamentu na posiedzeniu plenarnym, wróci on do Komisji, która przygotuje formalny projekt.

Głosowanie odbyłoby się większością kwalifikowaną, więc większe kraje mogą zostać przegłosowane przez mniejsze, jeśli te uznają, że "europejskie podejście" im się opłaci. Mogą też przecież jednak uznać, że stracą w ten sposób kolejny element tożsamości.

- Komisja jest świadoma, jak kluczową rolę odgrywa sport i jaki ma potencjał. Ilustracją tego, jakie korzyści może dać europejski wymiar sportu, jest sukces Ryder Cup, gdzie europejska drużyna rywalizuje pod europejską flagą - broni propozycji komisarz kultury Androulla Vassiliou.

- Wydarzenia sportowe mają większy potencjał jednoczenia Europejczyków i zaszczepiania w nich poczucia europejskiej dumy, niż wszystkie traktaty, dyrektywy i regulacje razem wzięte - uważa irlandzka socjalistka Nessa Childers.

- Unia Europejska nie powinna ingerować w to, jaki herb noszą reprezentacje na koszulkach. To kolejny pokaz próżności Unii Europejskiej - ripostuje konserwatystka Emma McClarkin.

- UE nie może nakładać na nas sztucznej europejskiej tożsamości przez zmuszanie sportowców, żeby nosili jej herb. Wyobrażacie sobie Wayne'a Rooneya albo Jessikę Ennis wchodzących na sportową arenę z flagą Unii Europejskiej na koszulce? Nie muszę chyba mówić, że będę przeciwko, gdy będziemy debatować nad tym w Parlamencie.

GALERIA: Modły i płacz na ulicach. Zobacz euforię w Korei po przyznaniu Igrzysk w 2018 ?

 

kliknij w miniaturkę, żeby przejść do galerii

 

Melikson poleca Legii Buzaglę ?

Co powinna zrobić UE?
Więcej o: