Reprezentacja. Polanski: Każdy mój błąd zostanie skomentowany, że dla Niemiec grałbym lepiej

PRZEGLĄD PRASY. W poniedziałek Eugen Polanski poinformował, że zamierza grać dla reprezentacji Polski. - Zdaję sobie sprawę, że będę bardzo dokładnie obserwowany i każdy mój błąd zostanie skomentowany - że mi nie zależy, że dla Niemiec grałbym lepiej - powiedział Przeglądowi Sportowemu piłkarz FSV Mainz 05.

Dyskutuj z ludźmi, nie z nickami. Nie bądź anonimowy na Facebook.com/Sportpl ?

- Ale myślę , że przekonam do siebie polskich fanów - dodał Polanski. W wywiadzie dla Przeglądu Sportowego pomocnik FSV Mainz 05 zdradził też kulisy rozmowy telefonicznej z trenerem Franciszkiem Smudą.

- Podobało mi się, że była bardzo konkretna. Bez grzecznościowych formułek. Trener powiedział, że cieszy się z mojej decyzji, a potem od razu zaczął wyliczać, czego ode mnie oczekuje. Umówiliśmy się, że na razie zostanie to między nami - powiedział Polanski.

Podobne wrażenie po rozmowie telefonicznej odniósł selekcjoner kadry Polski: - To dobra informacja, a Eugen podszedł do sprawy profesjonalnie, bo dał mi jednoznaczną odpowiedź, a nie - cudował i robił uniki. (...) Skoro powiedział "tak", może liczyć na powołanie.

Polanski zanim wyraził chęć gry w Polskiej reprezentacji, występował w reprezentacji młodzieżowej Niemiec (do lat 21). Zagrał w niej 19 meczów i zdobył jedną bramkę. W 2010 roku odrzucił propozycję gry w kadrze biało-czerwonych.

W ostatnim sezonie 25-letni piłkarz zagrał 28 meczów, a Mainz niespodziewanie zajęło piąte miejsce w Bundeslidze i zagra w eliminacjach Ligi Europejskiej. U dziennikarzy "Kickera" wypracował średnią notę 3,29 (1 - klasa światowa, 6 - beznadziejnie), co dało mu trzynaste miejsce wśród ligowych pomocników. Jakub Błaszczykowskibył 36. (średnia 3,56), Adam Matuszczyk 39. (3,59).

Powroty reprezentantów do Ekstraklasy. Hity czy niewypały?

 

Przed przyjściem do Mainz Polanski grał w hiszpańskim Getafe. - Doświadczenie z dwóch europejskich lig bardzo mu pomaga. Polanski podoba się selekcjonerowi, bo nie tylko potrafi piłkę odebrać, ale także rozpocząć atak. O miejsce w pierwszej jedenastce będzie walczył z Rafałem Murawskim, Dariuszem Dudką i Matuszczykiem. Cieszymy się, że w środku pomocy mamy taki wybór - powiedział asystent Franciszka Smudy Hubert Małowiejski.

Chcę zastąpić Smudę - Piotr Świerczewski ?

Więcej o: