Piłka nożna. Eugen Polanski polski

Defensywny pomocnik Mainz chce grać w reprezentacji, a trener Franciszek Smuda zapowiedział, że go powoła. - To doświadczony, wszechstronny piłkarz. Wzmocni rywalizację w środku pola - mówi asystent Smudy Hubert Małowiejski.

Bez adminów. Najmocniejsze poglądy na Facebook.com/Sportpl ?

PZPN starał się namówić Polanskiego do gry w polskiej kadrze po raz pierwszy trzy lata temu. Urodzony w Sosnowcu piłkarz odmówił. Był kapitanem niemieckiej młodzieżówki, liczył na występy w pierwszej reprezentacji.

Półtora roku temu o pomocniku Mainz przypomniał Smudzie Tomasz Wałdoch, były piłkarz Schalke i niedoszły asystent selekcjonera. Smuda spotkał się z piłkarzem, ale ten zdecydował się dopiero teraz. - Widocznie doszedł do wniosku, że nie da rady przebić się do kadry Niemiec - mówi dziennikarz lokalnego "Allgemeine Zeitung Mainz".

- To dobra informacja, a Eugen podszedł do sprawy profesjonalnie, bo dał mi jednoznaczną odpowiedź, a nie - cudował i robił uniki. (...) Skoro powiedział "tak", może liczyć na powołanie - powiedział Smuda we wtorek "Przeglądowi Sportowemu".

W ostatnim sezonie 25-letni piłkarz zagrał 28 meczów, a Mainz niespodziewanie zajęło piąte miejsce w Bundeslidze i zagra w eliminacjach Ligi Europejskiej. U dziennikarzy "Kickera" wypracował średnią notę 3,29 (1 - klasa światowa, 6 - beznadziejnie), co dało mu trzynaste miejsce wśród ligowych pomocników. Jakub Błaszczykowski był 36. (średnia 3,56), Adam Matuszczyk 39. (3,59).

Przed przyjściem do Mainz Polanski grał w hiszpańskim Getafe. - Doświadczenie z dwóch europejskich lig bardzo mu pomaga. Polanski podoba się selekcjonerowi, bo nie tylko potrafi piłkę odebrać, ale także rozpocząć atak. O miejsce w pierwszej jedenastce będzie walczył z Rafałem Murawskim, Dariuszem Dudką i Matuszczykiem. Cieszymy się, że w środku pomocy mamy taki wybór - mówi Małowiejski.

Polanski może zostać powołany już na sparing z Gruzją (10 sierpnia w Lubinie). Nie wiadomo, czy do tego czasu polski paszport dostanie stoper Sochaux Damien Perquis. - Możemy tylko czekać i gdybać, czy będzie go można powołać na sparing z Gruzją, czy na wrześniowe spotkanie z Niemcami - kończy Małowiejski.

Eugen Polanski

(ur. 1986 r.). Wzrost: 183 cm. Waga: 73 kg.

* (1 - klasa światowa, 6 - beznadziejnie)

Powroty reprezentantów do Ekstraklasy. Hity czy niewypały?

Więcej o: