Reprezentacja. Smuda zaprosił agentów CBA na zgrupowanie kadry

?Przestępstwo oszustwa przy organizacji profesjonalnych zawodów sportowych - korupcja w sporcie? - taki temat zajęć przygotowali funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego, którzy spotkali się z piłkarzami na zgrupowaniu polskiej reprezentacji w Grodzisku Wielkopolskim.

Prewencyjne spotkania i pogadanki agentów CBA spotykają się z coraz większym zainteresowaniem różnych grup zawodowych.

Agenci CBA przyjechali na piłkarskie zgrupowanie zaproszeni przez trenera reprezentacji Franciszka Smudę. Oprócz zasad i uregulowań prawnych zawodnikom przedstawiono genezy i przykłady korupcji w sporcie zarówno w kraju jak i na świecie. Na spotkaniu omówiono przepisy kodeksu karnego dotyczące łapownictwa i płatnej protekcji. Wskazano mechanizmy powstawania i funkcjonowania systemu korupcyjnego w piłce nożnej. Pokazano jak rozwijała się tzw. polska afera piłkarska wykryta i wyjaśniana przez funkcjonariuszy CBA, w której do tej pory 175 podejrzanym przedstawiono prawie 1000 zarzutów.

Centralne Biuro Antykorupcyjne oprócz ścigania przestępstw korupcyjnych i zatrzymywania ich sprawców, w myśl zasady "lepiej zapobiegać niż leczyć" duży nacisk kładzie również na prewencję. Działania antykorupcyjne, przygotowywane broszury i podręczniki, a przede wszystkim bezpośrednie prelekcje i pogadanki spotykają się z coraz większym zainteresowaniem różnych grup zawodowych. W ciągu ostatnich kilku miesięcy w ponad 50 spotkaniach udział wzięło blisko 2 tys. urzędników, funkcjonariuszy różnych służb, bankowców, a nawet, tak jak dzisiaj, piłkarzy.

Kontuzja Tytonia. Smuda powołuje Kaczmarka

Bramkarz Przemysław Tytoń z powodu kontuzji barku nie wystąpi w meczach piłkarskiej reprezentacji z Litwą (25.3., Kowno) oraz Grecją (29.3., Pireus) i w środę opuści zgrupowanie w Grodzisku Wielkopolskim - poinformowała rzeczniczka PZPN Agnieszka Olejkowska. W miejsce Tytonia powołany został Cracovii Wojciech Kaczmarek. CZYTAJ WIĘCEJ ?

Tytonia zastąpi bramkarz Cracovii Wojciech Kaczmarek, który jeszcze we wtorek powinien pojawić się w Grodzisku Wielkopolskim. - Nie mamy zbyt dużego komfortu jeśli chodzi o bramkarzy. Urazy Fabiańskiego, Szczęsnego na szczęście nie są groźne, wyleczą się i będą do dyspozycji. Akurat to skumulowało się w jednym czasie i jest to jakiś dyskomfort - dodał Kazimierski. CZYTAJ WIĘCEJ ?

Zieliński: Smuda przeprowadził dobrą selekcję ?

Więcej o: