Ekstraklasa. Michał Kucharczyk czeka na debiut w reprezentacji Polski

W ubiegłej dekadzie w reprezentacji debiutowało jedenastu legionistów. Teraz szansę ma Michał Kucharczyk. Na niedzielny mecz z Mołdawią trener Franciszek Smuda powołał trzech piłkarzy Legii. Rzadko jest ich aż tylu.

Wideo, bramki i skróty z ekstraklasy w serwisie Ekstraklasa.tv ?

- Jestem szczęśliwy i zaskoczony powołaniem. Nie sądziłem, że mogę tak szybko trafić do kadry. Gram raptem pół roku w ekstraklasie, strzeliłem w niej tylko dwa gole. To nie jest wybitny wynik - mówił serwisowi Legia.com uśmiechnięty napastnik, gdy dowiedział się o powołaniu. Na zgrupowanie w Portugalii pojechał dzień po powrocie z Cypru, gdzie Legia przygotowywała się do rundy wiosennej.

Smuda zabrał też obrońcę Jakuba Rzeźniczaka i pomocnika Ariela Borysiuka. Chciał powołać też Macieja Rybusa, ale 22-letni skrzydłowy doznał kontuzji uda i do gry wróci za kilka tygodni.

Ostatni raz trzech legionistów w kadrze znalazło się przed sierpniowym sparingiem z Kamerunem (Iwański, Rybus, Jędrzejczyk), a wcześniej w 2009 r., gdy kadra grała z Grecją (Roger, Rzeźniczak, Komorowski). Gdy pod koniec 2006 r. Polska spotkała się ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, w kadrze byli: Sebastian Szałachowski, Łukasz Fabiański, Grzegorz Bronowicki i Bartłomiej Grzelak (zdobył dwie bramki), który kilka dni później podpisał umowę z Legią.

Co więcej, jeśli legioniści już się w kadrze znajdą, rzadko są jej liderami. Ostatnim był Roger Guerreiro, którego Leo Beenhakker zabrał na Euro 2008. Holender zabrał też na ME Jakuba Wawrzyniaka.

Maciej Iwański (odszedł do tureckiego Manisasporu) w kadrze grał słabo. Rybusa Smuda sprawdza regularnie, ale młody skrzydłowy jest ostatnio w słabej formie i na pierwszą jedenastkę szanse ma małe. Jesienią nie został powołany na sparingi z USA i Ekwadorem.

Z Legii do reprezentacji dostać się trudno, bo w drużynie z Łazienkowskiej Polaków jest niewielu. Rzeźniczak, Borysiuk i Kucharczyk mają pewne miejsce w składzie, ale liderami są obcokrajowcy. O grze decydują Chorwat (Vrdoljak) i Serb (Radović), a najskuteczniejszym jesienią napastnikiem był Brazylijczyk (Mezenga). Pewniakami na środek obrony są Hiszpan (Astiz) i piłkarz z Zimbabwe (Choto).

Grając w przepełnionych obcokrajowcami klubach ekstraklasy, też można przebić się do reprezentacji, co pokazali Robert Lewandowski i Sławomir Peszko - do niedawna lechici. Legioniści o ich pozycji w pierwszej reprezentacji mogą pomarzyć. Kucharczyk czeka na debiut, Borysiuk debiutował w listopadowym sparingu z Wybrzeżem Kości Słoniowej. Najbardziej doświadczony - Rzeźniczak - zagrał w biało-czerwonej koszulce ledwie sześć razy.

Legioniści wciąż są jednak młodzi, najstarszy - Rzeźniczak - w tym roku będzie obchodził 25. urodziny. Kucharczyk z Borysiukiem nie skończyli jeszcze 20 lat. Być może na własnej skórze przekonają się, czy Katarczycy na mundial w 2022 r. przygotują klimatyzowane stadiony.

Legioniści debiutujący w kadrze od 2001 r.

Kuriozalny sparing Legii ?

Więcej o: