Ranking trenerów IFFHS: Engel najwyżej z Polaków

Jerzy Engel okazał się najwyżej sklasyfikowanym trenerem w rankingu, jaki opublikowała Międzynarodowa Federacja Historyków i Statystyków Futbolu. Były selekcjoner reprezentacji Polski zajął 112. miejsce. Drugim Polakiem jaki znalazł się na liście jest Paweł Janas, który zajął 189. pozycję. Najlepszym szkoleniowcem w latach 1996-2009 według IFFHS jest menedżer Manchesteru United Alex Ferguson

IFFHS sporządził ranking na podstawie corocznych zestawień najlepszych dwudziestu trenerów, które były prowadzone począwszy od 1996 roku. Za pierwsze miejsce w takim rankingu szkoleniowiec otrzymywał 20 punktów, za drugie 19, trzecie 18, itd. aż do jednego punktu za miejsce dwudzieste.

W ten sposób najwięcej punktów zgromadził Sir Alex Ferguson, który od 1986 roku nieprzerwanie prowadzi Manchester United. W tym czasie zdobył z angielskim klubem m.in. 11 tytułów mistrza Anglii, pięć Pucharów Anglii oraz dwa Puchary Mistrzów. Szkot wyprzedził Arsene Wengera, który prowadzi Arsenal Londyn od 1996.

Najwyżej spośród polskich trenerów znalazł się Jerzy Engel - selekcjoner reprezentacji Polski w latach 2000-2002. Zdołał on jako pierwszy trener po szesnastu latach awansować z naszą kadrą na mistrzostwa świata. Na turnieju w Korei i Japonii "Biało-Czerwoni" nie zdołali jednak wyjść z grupy.

Na miejscu 189. znalazł się z kolei Paweł Janas, który prowadził naszą reprezentację od 2003 do 2006 roku. Awansował z nią na mundial w Niemczech w 2006, jednak tam także Polska nie awansowała do fazy pucharowej.

Na 89. pozycji sklasyfikowano kolejnego trenera polskiej kadry Leo Beenhakkera, który na stanowisku tym znajdował się od 2006 do 2009 roku. Jako pierwszy selekcjoner w historii naszej piłki awansował na Mistrzostwa Europy. W 2008 roku w Austrii i Szwajcarii nie wyszedł jednak z grupy. Holender prowadził także m.in. Ajax Amsterdam, Real Madryt, Feyenoord Rotterdam oraz drużyny narodowe Holandii, Arabii Saudyjskiej oraz Trynidadu i Tobago.

W całym rankingu sklasyfikowano aż 211. szkoleniowców z całego świata

Czołówka światowego rankingu trenerów 1996-2009:

Bakero kandydatem na trenera Lecha Poznań ?

Więcej o: