Bundesliga. Groźny pośpiech Sebastiana Boenischa

Trzy zamiast sześciu miesięcy? Sebastian Boenisch chce o połowę skrócić czas powrotu do zdrowia po kontuzji kolana. Ortopeda prof. Tadeusz Trzaska: - Pośpiech będzie niebezpieczny.

Boenisch nie gra od miesiąca, kiedy badanie lekarskie wykazało, że w prawym kolanie, na które uskarżał się już wcześniej, nie ma fragmentu chrząstki. Kiedy reprezentant Polski przeszedł operację, dr Ulrich Boenisch nie miał wątpliwości: piłkarza miało czekać pół roku przerwy.

Już wtedy obrońca Werderu zapowiadał, że będzie starał się wrócić do treningów wcześniej. W sobotnim wydaniu "Super Expressu" powiedział: - Kiedy fizjoterapeuta Bernd Restle obejrzał zdjęcia i dokumentację leczenia, powiedział, że za trzy miesiące będę mógł grać! Codziennie poświęcam od sześciu do ośmiu godzin na rehabilitację.

Uraz chrząstki jest uznawany za poważny - zbyt szybki powrót do intensywnego wysiłku fizycznego może skończyć się powiększeniem kontuzji. Tak twierdzi prof. Tadeusz Trzaska, członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Sportowej i Międzynarodowego Towarzystwa Naprawy Chrząstki. - Można liczyć na w miarę szybki powrót do zdrowia, o ile ubytek jest mały, a sportowiec - w tym przypadku Boenisch - będzie stosował się do zaleceń. Problem w tym, że zwykle zawodowi gracze robią to niechętnie - cechuje ich pośpiech, który nie jest wskazany - mówi "Gazecie Sport.pl".

I przestrzega przed szybkim powrotem Boenischa do gry. - Inaczej sprawa leczenia takiej kontuzji wygląda u normalnego śmiertelnika - na przykład mnie, a inaczej u kogoś, kto profesjonalnie gra w piłkę i po powrocie na boisko będzie poddany znacznie większym obciążeniom. Jest pod presją czasu, grunt pali mu się pod nogami, chce jak najszybciej wrócić do pełnej dyspozycji, więc ryzykuje. To niezwykle groźne. Nie można pozwolić sobie np. na to, by stwierdzić: "Nic mnie nie boli, więc jak pójdę na siłownię, to szybciej wrócę do gry". To absolutnie wykluczone.

Frankowski trenerem to mój pomysł - mówi Franciszek Smuda  ?

Więcej o: