Aplikacja
Aplikacja Sport.pl LIVE
  POBIERZ

Reprezentacja. Smuda: Dopuszczałem myśl o takiej porażce

Na konferencji prasowej na warszawskim lotnisku Okęcie, Franciszek Smuda, selekcjoner reprezentacji Polski tłumaczył przyczyny porażki 0:6 z Hiszpanią. - Dopuszczałem myśl o takiej porażce - powiedział trener.

- Dopuszczałem myśl o takim wyniku przed meczem. Po spotkaniu z Serbią, które rozegraliśmy w bardzo trudnych warunkach, straciliśmy dużo sił. Nie byliśmy przygotowaniu do tych spotkań, tak jak Hiszpania, która ma normalny cykl przygotowań do mundialu - mówił Smuda na konferencji.

Smuda: Hiszpanie grali jak na "haju"

Zdaniem Smudy o porażce zadecydowała słaba kondycja fizyczna jego piłkarzy. - Widzieliśmy jaka jest różnica pomiędzy prawie wszystkimi piłkarzami, ale odpadliśmy fizycznie. Trzeba zaznaczyć, że jeśli nie ma zdrowia, to i technika nie będzie funkcjonować - dodał trener.

Selekcjoner nie chciał nikogo oceniać indywidualnie. - Mecz z Hiszpanią trudno przeanalizować. To są zawodnicy utalentowani, nie można ich po tych spotkaniach rozliczać, bo część przyjechała po tygodniowej przerwie, wracali z urlopów. Graliśmy z marszu, dlatego w tym ostatnim meczu tak to wyglądało - powiedział i po chwili dodał: - Oni wiedzą co się stało. Mówili mi, że dostali szkołę ale wiedzą co mają robić w klubie, aby to poprawić. Kadrowicze wiedzą, że muszą bardziej dbać o siebie niż ci, co w niej nie grają.

Smuda zaznacza, że nie jest to gotowy zespół, taki jaki mają w tej chwili Hiszpanie. - Mówiłem to już pięć miesięcy temu. Spróbujemy zbudować młodą kadrę, gdzie średnia wieku będzie wynosić 22 lata. Dlatego jeżdże po stadionach i szukam takich chłopaków. Spodziewałem się, że możemy od kogoś tak dostać, ale chcemy grać z silnymi zespołami, żeby zobaczyć nad czym musimy pracować. W meczu z Hiszpanią można powiedzieć, że zagrała młodzieżówka, ale jeśli teraz nic nie zmienimy, to nic z tego nie będzie.

- Mnie interesuje młodzież. Być może z tych zawodników od Beenhakkera byśmy coś wycisnęli, ale za dwa lata to by się skończyło. Raz ktoś musiał zacząć ten proces, ja się tego podjąłem i za jakiś czas będzie to zespół zawodników 25-26 - letnich, czyli w wieku najlepszym dla piłkarza - powtarza trener.

Smuda mówi, że nie zamierza zmieniać taktyki. - Musimy nauczyć się tą taktyką grać z silnymi zespołami, wtedy ci zawodnicy będą wiedzieć, co mają jeszcze poprawić - powiedział i zapowiada, że selekcja nie jest jeszcze zakończona. - Nie przestajemy szukać. Widać, że największe problemy mamy w obronie. Do grudnia, a może rok będziemy jeszcze szukać zawodników. Na rok przed Euro 2012 musi być już wyselekcjonowana kadra i ona będzie polerowana do końca.

Lekcja hiszpańskiej piłki

We wtorek w Murcii, w ostatnim sprawdzianie mistrzów Europy przed mundialem, potrafiącym zaczarować piłkę gwiazdom Realu i Barcelony miało spróbować przeciwstawić się sześciu zawodników z polskiej ligi, którą od Primera Division dzielą lata świetlne.

Hiszpanie wymieniali podania jakby w butach mieli magnesy przyciągające najnowszy produkt adidasa - futbolówkę jabulani. Pozbywali się jej trzy razy szybciej i zdecydowanie dokładniej niż chaotyczni i stanowiący dla nich tło, w dodatku niezbyt wyraźne, Polacy. W 12. i 13. minucie polskim piłkarzom zakręciło się w głowach, a gdzie jest piłka zorientowali się dopiero, gdy Tomasz Kuszczak wyciągał ją z siatki po strzałach Villi, a potem Silvy. Czytaj całą relację z meczu w Murcii ?

Hiszpańskie media po efektownym zwycięstwie są pełne entuzjazmu i optymizmu. "Z odwagą na mundial", "Idziemy po Puchar Świata", "Faworyci nie bez powodu" - to tylko niektóre cytaty z tytułów wychodzących na Półwyspie Iberyjskim. "El Mundo Deportivo" ironizuje za to, że nasza reprezentacja chciała wyjechać ze stadionu już w połowie meczu ?

W polskich mediach z kolei żałobny ton. "Hiszpanie nawet w towarzyskim meczu byli dla biało-czerwonych jak surowy nauczyciel, który postanowił ukarać niepokornego ucznia" - podobne komentarze jak ten z "Przeglądu Sportowego" możemy znaleźć w większości tytułów ?

"Gazeta Sport.pl - Skarb na Mundial" już w czwartek z Gazetą Wyborczą

W przeddzień Mistrzostw Świata 2010 w Republice Południowej Afryki do polskich kiosków razem z Gazetą Wyborczą trafi mundialowy dodatek Sport.pl. W dodatku przygotowanym specjalnie na MŚ w RPA można będzie znaleźć opisy grup ze wskazanymi w nich faworytami, terminarz wszystkich spotkań oraz składy i informacje na temat wszystkich 32 uczestników Mundialu. Co jeszcze w dodatku? Czytaj tutaj ?

"Czasami trzeba dostać w d..." - mówił po meczu Kuszczak ?

Więcej o: