Reprezentacja zagra w sierpniu z Chorwacją?

Zaplanowany na 11 sierpnia towarzyski mecz z Ukrainą odbędzie się 7 września. PZPN sonduje, czy jest szansa na to, by w wakacje rywalem Polski byli Włosi. Jeśli nie - kadra Franciszka Smudy zagra z Chorwacją albo drużyną spoza Europy.

Sport.pl na Facebooku! Sprawdź nas ?

- Włosi byli i są kandydatem numer jeden na sierpień. Spotkanie mogłoby się odbyć na nowym stadionie Wisły w Krakowie. Ale szanse na mecz z aktualnymi mistrzami świata są niewielkie - mówi nam przedstawiciel PZPN. - Wszystko zależy od ich wyniku w RPA. Im dalej zajdą podopieczni Marcelo Lippiego, tym bardziej maleją szanse na mecz z Polską. Grupę mają słabą [Słowacja, Nowa Zelandia i Paragwaj] i raczej awansują do 1/8 finału. Mecze tej fazy odbędą się 28 i 29 czerwca. Co dalej - tego nie da się teraz przewidzieć.

11 sierpnia to dla Włochów termin wybitnie niekorzystny na towarzyskie granie. Serie A rozpoczyna się w ostatni weekend sierpnia. Po mundialu na pewno nie zacznie się wcześniej. Może zacząć się nawet później. Po wygranych MŚ w Niemczech liga włoska rozpoczęła się 6 września. I to bez wielu złotych medalistów, którzy byli traktowani na specjalnych prawach i dostali dłuższe urlopy oraz więcej czasu na przygotowanie.

Wydaje się więc, że do Polski przyjechaliby w najsilniejszym składzie tylko pod warunkiem bardzo słabego występu w RPA i szybkiego powrotu do Italii. Urlopy piłkarzy nie trwałyby dłużej niż do końca lipca, a nowy selekcjoner musiałby budować drużynę na eliminacje Euro 2012. Włosi rozpoczynają je 3 i 7 września meczami z Estonią i Wyspami Owczymi.

Po MŚ w Niemczech Włosi rozegrali pierwszy mecz 16 sierpnia w Livorno. Będąc w wakacyjnej formie przegrali 0:2 z... Chorwacją. Mimo że w roli selekcjonera debiutował Roberto Donadoni, "Squadra Azzurra" zagrała w kompletnie rezerwowym składzie, bez gwiazd z niemieckiego mundialu. A Franciszkowi Smudzie zależy, żeby jego reprezentacja grała z najmocniejszymi zespołami w najsilniejszych zestawieniach.

W tej sytuacji pewniejszym rywalem Polaków wydają się Chorwaci, którzy nie mają jeszcze zaplanowanego sparingu na termin sierpniowy. Ich pierwszym rywalem w eliminacjach Euro będą we wrześniu Łotysze i Grecy. Przyjazd zespołu Slavena Bilicia, który tak jak Polska nie awansował do RPA, jest dużo bardziej prawdopodobny niż Włochów.

Trwają również poszukiwania rywala na termin wrześniowy. W pierwszym terminie (3 września) o punkty nie grają: Austria, Azerbejdżan, Dania, Czechy i Szwajcaria. W drugim (7 września): Czarnogóra, Islandia i Hiszpania, z którą Polska gra 8 czerwca w Murcii. W tej sytuacji niemal pewne jest, że z Ukrainą zespół Smudy zagra 7, a cztery dni wcześniej rywalem będzie Dania lub Szwajcarią (Czesi byli rywalem Polski w eliminacjach ostatnich MŚ).

Jeśli negocjacje z federacjami europejskimi się nie powiodą, przeciwnikami będą zespoły spoza Europy. - Wzrasta zainteresowanie meczami z Polską jako gospodarzem Euro 2012. Wiosną nikt nie miał do tego głowy, "zapinano" terminarz gier przed mundialem. Teraz, kiedy wszystko jest poukładane, w federacjach myślą o tym, co będzie po mistrzostwach. My i Ukraina jesteśmy naturalnymi kandydatami, bo w każdym terminie jesteśmy dostępni - mówi nam przedstawiciel związku.

Lato polskich bramkarzy. Spokojnie śpi Tomasz Kuszczak ?

Więcej o: