Aplikacja
Aplikacja Sport.pl LIVE
  POBIERZ

Ekstraklasa. Bełchatowska sensacja w kadrze?

Czy zawodnik, który rozegrał dziesięć meczów w ekstraklasie i zdobył dwa gole, może trafić do reprezentacji? Franciszek Smuda twierdzi, że tak, i zastanawia się nad wysłaniem mu powołania...

Kuświk zdobywa fantastyczną bramkę z przewrotki ?

Grzegorz Kuświk, bo o niego chodzi, ma 23 lata. Od 2007 roku jest zawodnikiem GKS Bełchatów, do którego trafił z Gawina Królewska Wola. Przez trzy sezony grał w Młodej Ekstraklasie, rzadko pojawiając się w kadrze pierwszego zespołu. W obecnych rozgrywkach podwoił liczbę występów w ekstraklasie, strzelając dwa gole. Ostatni - miesiąc temu w przegranym spotkaniu z Zagłębiem Lubin. Miał jednak szczęście, że widział to Smuda, który przyjechał do Bełchatowa. Pytany, kto zrobił na nim największe wrażenie, odpowiedział: Kuświk. Napastnik GKS pojawił się na boisku w 59. min!

- Już po kilku akacjach zobaczyłem, że ten chłopak ma ogromny potencjał - twierdzi selekcjoner. Nie chce jednak ujawnić, czy powoła go do kadry na spotkanie z Finlandią (29 maja w Kielcach). Zapowiedział jednak, że zamierza radykalnie odmłodzić reprezentację. - Wkrótce średnia wieku mojej drużyny będzie wynosiła 22-23 lata. Uważam, że mamy w Polsce z kogo wybierać.

Rafał Ulatowski, trener GKS Bełchatów, zgadza się, że Kuświk ma potencjał, by grać w reprezentacji. - Ale jeszcze nie teraz. Rozwija się bardzo dobrze, dlatego coraz częściej daję mu szansę gry w podstawowym składzie. Dwa ostatnie mecze ligowe zaczynał od początku - opowiada Ulatowski. Dlaczego wcześniej nie stawiał na młodego napastnika? - To wynikało z rywalizacji. Lepsi od niego byli Dawid Nowak, Mariusz Ujek, Maciej Korzym czy Carlo Costly. Teraz Kuświk dostał szansę i ją wykorzystuje.

Koledzy Kuświka opowiadają, że komplementy od selekcjonera bardzo dobrze na niego wpłynęły. Napastnik nabrał pewności i wkrótce może stać się czołowym zawodnikiem w lidze. - Możliwości ma ogromne - zapewnia Andrzej Kretek, który prowadził Kuświka w Młodej Ekstraklasie. - Długo nie miał szczęścia, żeby przebić się do pierwszego zespołu. Teraz wykorzystuje szansę, tak jak wcześniej Jakub Tosik [już zadebiutował w kadrze u Smudy]. Jest bardzo dynamiczny, ma dobry przegląd sytuacji i zmysł przewidywania wydarzeń na boisku. No i potrafi strzelać piękne gole.

Oprócz Kuświka Smuda ma zamiar powołać innego zawodnika GKS - Dawida Nowaka, który zdaniem selekcjonera ma pewne miejsce w kadrze. Zapowiada też, że w przyszłości na nominację może też liczyć inny bełchatowianin - 22-letni pomocnik Mateusz Cetnarski.

Wasilewski: Osiem miesięcy gehenny ?

Więcej o: