24 najlepsze drużyny świata w kategorii wiekowej do lat 20, cztery miasta, cztery stadiony i Polska w roli gospodarza. Już we wrześniu 2026 roku w naszym kraju odbędą się młodzieżowe mistrzostwa świata kobiet, a nasze reprezentantki po raz pierwszy w historii dostąpią zaszczytu gry w turnieju tej rangi.
- Polska to kraj o wspaniałej tradycji piłkarskiej i był gospodarzem pamiętnej edycji Mistrzostw Świata FIFA U-20 w 2019 roku, w której wschodzące gwiazdy, takie jak Erling Haaland, zrobiły ogromne wrażenie. Organizacja Mistrzostw Świata FIFA U-20 w Piłce Nożnej Kobiet w 2026 roku będzie nowym kamieniem milowym w historii polskiego futbolu, który wzmocni kobiecy futbol w kraju i na całym świecie - mówił po przyznaniu organizacji turnieju Polsce prezydent FIFA Gianni Infantino.
W piątek 15 maja w Łodzi o godz. 16:00 rozpoczęła się ceremonia losowania grup młodzieżowego mundialu. Uroczystość krótkim przemówieniem rozpoczęła prezydent miasta Hanna Zdanowska, która nie kryła dumy z powodu wybrania Łodzi jako jednego z miast-gospodarzy. Po chwili na scenie pojawił się sekretarz generalny PZPN Łukasz Wachowski.
- To wielka przyjemność i zaszczyt przywitać was w tym miejscu z okazji, która jest świętem pasji oraz ducha rywalizacji w futbolu, a także podkreśla rozwój piłki kobiecej w Polsce - zaczął. - To bardzo ważny krok, kamień milowy na drodze rozwoju piłki kobiecej, a także moment symboliczny. Jesteśmy w trakcie zapewniania platformy dla piłki kobiecej, która zasługuje, by pokazać cały swój potencjał - dodał.
- PZPN bardzo pilnie pracuje nad rozwojem piłki kobiecej. W zeszłym roku podczas Mistrzostw Europy U-19 na Podkarpaciu doświadczyliśmy atmosfery wielkiego święta. Jestem pewien, że nadchodzący mundial także będzie rzeczą wielką. Chciałbym życzyć powodzenia wszystkim uczestnikom. Niech to będzie początek wspaniałej drogi - zakończył.
Następnie wyświetlono krótki spot, który przedstawił miasta-gospodarzy. Oprócz Łodzi będą to Katowice, Bielsko-Biała i Sosnowiec. Tuż po nim wyświetlono wiadomość nagraną przez stojącego przy polskiej fladze prezydenta FIFA Gianniego Infantino.
- Witam na losowaniu Mistrzostw Świata U-20 w Piłce Nożnej Kobiet. Od transformacji tego turnieju w 2023 roku było już wiele mocnych akcentów. Poprzedni turniej wprowadził piłkę kobiet na nowy poziom. Także teraz będziemy świadkiem szybkiego wzrostu - podkreślił.
- Polska była gospodarzem wspaniałych, męskich mistrzostw w 2019 roku. Macie wielkie zdolności organizacyjne, więc na pewno i teraz wszystkie miasta-gospodarze będą gotowe. Powodzenia wszystkim, miłego losowania i do zobaczenia - zakończył.
Wreszcie przeszliśmy do ceremonii losowania. Osobami, które pomagały w przeprowadzeniu procedury, były selekcjonerka seniorskiej reprezentacji Polski kobiet Nina Patalon oraz 188-krotna reprezentantka Francji Laura Georges. Losowaniu przewodził z kolei szef turniejów młodzieżowych FIFA Roberto Grassi.
Zespoły były podzielone na cztery koszyki, które zdeterminowane są lokatą zajmowaną przed daną reprezentację w rankingu FIFA. Polska z racji roli gospodarza trafiła do koszyka numer 1 i od początku wiadome było, że zagra w grupie A. W jednej grupie, co jasne, nie mogły mierzyć się dwie drużyny z tego samego kontynentu.
Oprócz Polek do grupy A trafiły Meksykanki, Argentynki i Beninki. Reprezentacja Meksyku to czterokrotne ćwierćfinalistki mundialu do lat 20 - do tej fazy rozgrywek docierały w 2010, 2012, 2016 i 2022 roku. Kadra "Albicelestes" z kolei zagra po raz piąty w turnieju tej rangi, a najdalej udało jej się dotrzeć w 2024 roku - wówczas odpadły w 1/8 finału. Reprezentacja Beninu zaś zadebiutuje na mundialu do lat 20.
W grupie B zameldowały się Brazylia, Anglia, Kanada i Tanzania. W grupie C los skojarzył ze sobą kadry Francji, Korei Południowej, Ghany i Ekwadoru. Grupa D składać będzie się z reprezentacji Japonii, USA, Nowej Zelandii oraz Włoch. W grupie E do obrończyń tytułu z Korei Północnej dolosowano Kolumbijki, Kostarykanki i Portugalki. W grupie F z kolei zmierzą się Hiszpanki, Nigeryjki, Chinki i reprezentantki Nowej Kaledonii.
Pierwsza edycja Mistrzostw Świata U-20 w Piłce Nożnej Kobiet odbyła się w 2002 roku. Wówczas gospodarzem była Kanada, a po złoto sięgnęły Amerykanki. W 2024 roku w Kolumbii tytuł po raz trzeci w historii wywalczyła reprezentacja Korei Północnej, która pokonała Japonię. Tegoroczny młodzieżowy mundial pań z kolei będzie rozgrywany od 5 do 27 września.
Grupy Mistrzostw Świata U-20 w Piłce Nożnej Kobiet 2026:
Zobacz też: Manchester United zaproponował trenerowi dwuletni kontrakt