Co musi się stać, żeby Polska awansowała na Euro 2024? Oto scenariusze. Tylko cud nas uratuje

Reprezentacja Polski w niedzielę jeszcze bardziej skomplikowała sobie życie w kontekście awansu na Euro 2024. Kuriozalna wpadka i remis z Mołdawią na Stadionie Narodowym w Warszawie sprawia, że nie wszystko zależy już tylko od nas. Żeby bezpośrednio awansować na turniej, musimy liczyć na korzystny rozkład wyników naszych rywali. Oto możliwe scenariusze.

Polscy piłkarze kompletnie zawodzą w trwających eliminacjach do Euro 2024. Po losowaniu wydawało się, że trafiliśmy do łatwej grupy, z której spokojnie powinniśmy awansować. Takich kłopotów raczej nikt nie zakładał. Nieoczekiwanie niebezpiecznym przeciwnikiem dla naszej drużyny okazała się Mołdawia, której nie byliśmy w stanie pokonać ani razu. W Kiszyniowie przegraliśmy 2:3, a w niedzielę w Warszawie tylko zremisowaliśmy 1:1. Ten wynik stawia nas w sytuacji dramatycznej, ale nie do końca pozbawia szans na bezpośredni awans.

Zobacz wideo Milik: Gwizdy? Nie było tak źle. Słyszałem już głośniejsze

Co musi się stać, by Polska awansowała na Euro 2024? Nie wszystko zależy od nas

W tym momencie Polska zajmuje trzecie miejsce w grupie z dorobkiem 10 punktów. Ma jeden punkt straty do Czech oraz trzy do Albanii. Z kolei czwarta Mołdawia traci nas tylko punkt. Teoretycznie wszystkie te cztery zespoły mają szansę zająć miejsca 1-2 premiowane awansem. Dla Polski podstawowym warunkiem jest wygrana 17 listopada z reprezentacją Czech, ale to nie wszystko.

Podczas gdy Polsce do końca rywalizacji pozostał tylko jeden mecz, Czesi rozegrają ich dwa. Po spotkaniu z Polską 20 listopada zmierzą się jeszcze z Mołdawią. Jeżeli wygrają, to znów wyprzedzą nas w tabeli i pojadą na turniej. Uratować nas może ich porażka lub remis, ale i w tym wypadku istnieje jeszcze jeden warunek.

Wygrana z Czechami to nie wszystko. Polskę ratują dwa scenariusze

Chodzi o reprezentację Mołdawii, która cały czas może okazać się czarnym koniem tych eliminacji. Oprócz meczu z Czechami ma ona jeszcze do rozegrania spotkanie z Albanią (17 listopada). W kontekście tego meczu Polskę ratują jedynie dwa sceriusze - w przypadku późniejszej wygranej Mołdawii z Czechami - tylko zwycięstwo Albanii; natomiast w przypadku remisu w meczu Mołdawia - Czechy - zwycięstwo Albanii lub remis. Remis z Albanią i zwycięstwo z Czechami (zakładając, że Polska pokona Czechy) sprawi, że Mołdawia zrówna się z nami punktami, co przy niekorzystnym bilansie meczów z tą ekipą również pozbawi nas awansu.

Więcej treści sportowych znajdziesz też na Gazeta.pl.

Jeżeli wyniki ułożą się inaczej, co bardzo prawdopodobne, Polsce pozostaną jeszcze baraże.

Co musi się stać, żeby Polska awansowała na Euro 2024?

Wariant 1:

  • Polska wygra z Czechami
  • Czechy przegrają z Mołdawią
  • Mołdawia przegra z Albanią

Wariant 2:

  • Polska wygra z Czechami
  • Czechy zremisują z Mołdawią
  • Mołdawia przegra lub zremisuje z Albanią
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.