Nawałka zaczął mówić jak selekcjoner. Wskazówki dla Probierza

- Należy wykorzystać jego potencjał, również jeśli chodzi o zawodników, którzy grają z nim w drugiej linii. Myślę, że mamy taki potencjał i trener Probierz będzie w stanie to wykorzystać - powiedział Adam Nawałka o Piotrze Zielińskim. W rozmowie z Polsatem Sport były selekcjoner reprezentacji Polski opisał, jak pomocnik dojrzewał do roli lidera drużyny narodowej. Wskazał także jego największe atuty.

Reprezentacja Polski niedługo rozegra pierwsze spotkania pod wodzą nowego selekcjonera Michała Probierza. Jeśli chce jeszcze powalczyć o awans na Euro 2024, musi szybko się pozbierać i zacząć grać znacznie lepiej. Wiele w tych kwestiach będzie zależało od postawy liderów zespołu, w tym Piotra Zielińskiego.

Zobacz wideo Osobiste wyznanie Joanny Jędrzejczyk: Dlaczego mam się tego wstydzić?

Adam Nawałka wypowiedział się na temat roli Piotra Zielińskiego w kadrze. "To jest jego czas"

Dyskusja dotycząca roli 29-latka w drużynie narodowej toczy się od lat. Zieliński debiutował w 2013 roku, za kadencji Waldemara Fornalika, ale odważniej postawił na niego dopiero Adam Nawałka. Ten uważa, że Zieliński ma wszystko, aby być kluczową postacią reprezentacji Probierza. - Wierzę w niego. To jest jego czas. Należy wykorzystać jego potencjał, również jeśli chodzi o zawodników, którzy grają z nim w drugiej linii. Myślę, że mamy taki potencjał i trener Probierz będzie w stanie to wykorzystać. Tacy zawodnicy jak Bartosz Slisz czy Sebastian Szymański również są już na wysokim poziomie. Jestem optymistą, jeśli chodzi o naszą reprezentację i grę Piotra - powiedział w rozmowie z Polsatem Sport.

Nawałka nie ma wątpliwości, że Zieliński to "zawodnik najwyższej klasy". Wskazał też, skąd bierze się u niego bardzo szybkie myślenie na boisku. - Z walorów opanowania piłki. Jego wyszkolenie techniczne jest na najwyższym poziomie, stąd łatwość, jeśli chodzi o przegląd sytuacji czy grę w wolne przestrzenie. To wszystko wynika ze swobody operowania piłką. Dochodził do tego bardzo długo. Początki były trudne, kiedy walczył o miejsce w klubie i kadrze - ocenił.

Adam Nawałka o rozwoju Piotra Zielińskiego. "Potrzebował trochę czasu, dziś jest na najwyższym poziomie"

Były selekcjoner reprezentacji podkreślił, że piłkarz Napoli jest już dojrzałym zawodnikiem. - Zarówno mentalnie, jak i jeśli chodzi o umiejętności. Rozwijał się bardzo powoli. To nie był aż taki talent, który wszedł jako nastolatek i wszystkie stadiony były dla niego. Potrzebował trochę czasu, również jeśli chodzi o przygotowanie mentalne. Dziś jest na najwyższym poziomie. Miał to szczęście, że współpracował ze znakomitymi trenerami, jak Carlo Ancelotti czy Luciano Spalletti. To pomogło mu wejść na najwyższy poziom - podsumował.

Więcej podobnych treści sportowych znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Dotychczas Piotr Zieliński rozegrał 84 spotkania w reprezentacji Polski, strzelił w nich 10 goli i zanotował 13 asyst. Wystąpił na mistrzostwach Europy w 2016 i 2020 roku, a także mundialach w 2018 i 2022 roku.

Więcej o: