Pracował z Probierzem. Mocno. "Nie zgadzam się"

- Nie zgodzę się z takimi opiniami, że decydowało kolesiostwo - mówił Michał Probierz na pierwszej konferencji prasowej, odnosząc się do krytycznych opinii o jego zatrudnieniu w reprezentacji Polski. Teraz te słowa powtarza Marek Wasiluk, jego były podopieczny z Jagiellonii Białystok. Zdaniem byłego obrońcy klubów ekstraklasy Probierz jest dobrym wyborem dla kadry. - Trzeba obserwować, dawać mu wsparcie i oceniać dopiero w przyszłości - uważa Wasiluk.

Michał Probierz został nowym selekcjonerem reprezentacji Polski. Były opiekun młodzieżówki objął kadrę przed decydującymi meczami o awans na przyszłoroczne mistrzostwa Europy. - Zdaję sobie sprawę, że mogę być wyborem kontrowersyjnym, ale prosiłbym, aby państwo pamiętali, że pracowałem prawie 20 lat na to, gdzie teraz jestem. Nie jestem przypadkowym trenerem. Prosiłbym, abyście oceniali mnie po wynikach - apelował Probierz na pierwszej konferencji prasowej, na której pojawił się z prezesem PZPN Cezarym Kuleszą i sekretarzem generalnym Łukaszem Wachowskim.

Zobacz wideo Wielki powrót do reprezentacji Polski? Michał Probierz odpowiada

Wasiluk wyraził opinię o zatrudnieniu Probierza. "To nie żadne kolesiostwo"

Marek Wasiluk rozmawiał z TVP Sport po ogłoszeniu nowego selekcjonera biało-czerwonych. Jego zdaniem zatrudnienie Probierza nie jest powiązane tylko ze znajomością trenera z prezesem Kuleszą. - To nie żadne kolesiostwo, tylko zaufanie do człowieka, który spełnił swoją rolę. Nie chcę mówić dobry, czy niedobry wybór. Na dzisiaj Probierz, tak jak prezes tweetnął, jest najlepszym wyborem z możliwych. Trzeba obserwować, dawać mu wsparcie i oceniać dopiero w przyszłości po efektach pracy. Nie jest dla mnie żadną kontrowersją to, że prezes Kulesza zatrudnił człowieka, z którym się zna - powiedział.

Wasiluk miał okazję pracować z Probierzem w Jagiellonii w latach 2014-2017. Były defensor zdradził, jak trener postępuje w stosunku do piłkarzy. - Probierz miał do mnie bardzo duże zaufanie. Widział też, że robię dobrą pracę w szatni, że trzymam drużynę w ryzach. Czułem jego wsparcie. Bardzo mi pomógł, gdy zerwałem więzadła krzyżowe. Gdy wracałem po urazie, byłem sfrustrowanym zawodnikiem, który nie mógł pogodzić się z tym, że nie może wrócić do dobrej formy. On dba o ludzi, z którymi pracuje. To człowiek, który zasługuje, by dać mu pracować, a nie oceniać, zanim cokolwiek zrobi - dodaje.

Wasiluk też obserwował wyczyny Probierza przy kadrze do lat 21. Jak ma grać seniorska kadra według systemu z młodzieżówki? - Mogę powiedzieć, że młodzieżówka grała w ustawieniu 1-3-4-3. Przejmowali inicjatywę, grając ze słabszymi drużynami. Seniorska reprezentacja musi przejąć inicjatywę w najbliższych dwóch meczach. Piłka młodzieżowa to jednak trochę inna gra, ale założenia i model budowania seniorskiej reprezentacji może być podobny - skomentował trener Jagiellonii do lat 19.

Probierz zadebiutuje w nowej roli 12 października o godz. 20:45, gdy reprezentacja Polski zmierzy się na wyjeździe z Wyspami Owczymi. Później biało-czerwoni zagrają u siebie z Mołdawią (15.10, godz. 20:45) i Czechami (17.11, godz. 20:45). To te spotkania zadecydują o tym, czy Polacy awansują bezpośrednio na Euro 2024, czy trzeba będzie walczyć w marcowych barażach. Relacje na żywo z meczów kadry w Sport.pl i w aplikacji mobilnej Sport.pl LIVE.

Więcej o: