A Dudka znowu do kadry nie wzięli... Wiemy dlaczego. Miał być w sztabie Probierza

Jakub Seweryn
Sebastian Mila i Tomasz Kuszczak znaleźli się w sztabie szkoleniowym reprezentacji Polski nowego selekcjonera Michała Probierza. W pierwotnym planie zamiast Kuszczaka miał się w nim znaleźć inny były bramkarz kadry - Jerzy Dudek. Jak przyznał Probierz, Dudek nie mógł być w sztabie "ze względów osobistych". Sport.pl udało się dowiedzieć, czym tak naprawdę są te względy osobiste, i poznać prawdziwy powód nieobecności Dudka.

- To połączenie rutyny z młodością. To są ludzie, którzy są głodni, mają swoje cele. To także byli zawodnicy, którzy mogą połączyć jedno z drugim, czyli doświadczenie i młodość. Nie zależało mi na sztabie, który tylko przytakuje, tylko ludziach, którzy mają swoje zdanie i powiedzą, co ich boli oraz o powołaniach - mówił o swoim sztabie szkoleniowym Michał Probierz, nowy selekcjoner reprezentacji piłkarskiej reprezentacji Polski. W środę w samo południe w hotelu DoubleTree by Hilton w Warszawie odbyła się konferencja prasowa, na której przedstawiono nowego opiekuna Biało-Czerwonych.

Zobacz wideo Probierz o depresji w futbolu: To jest bardzo duży problem w piłce

W sztabie reprezentacji Polski znaleźli się m.in. byli reprezentanci Sebastian Mila i Tomasz Kuszczak. Ten pierwszy będzie jednym z asystentów Michała Probierza, z kolei Kuszczak wraz z Andrzejem Dawidziukiem będą trenerami bramkarzy drużyny narodowej.

A Dudka znowu do kadry nie wzięli... Wiemy dlaczego. Miał być w sztabie Probierza

Ale co ciekawe, to wcale nie Tomasz Kuszczak był pierwszym wyborem Michała Probierza do tej roli. Jak podawaliśmy przed prezentacją, w pierwotnym planie jednym z trenerów bramkarzy miał być inny były znakomity bramkarz kadry - Jerzy Dudek. 

Taka wersja obowiązywała jeszcze w środę rano. Potwierdzał to zresztą między słowami Michał Probierz. -  Planowaliśmy wziąć także Jerzego Dudka, ale nie mogliśmy z jego względów osobistych. W grudniu może wrócimy do tego tematu - zaznaczał selekcjoner.

Czym są te "względy osobiste"? Według naszych informacji chodzi o to, że Dudek jest ambasadorem jednego z bukmacherów - firmy Superbet, z którą ma ważny i dobrze płatny kontrakt sponsorski. Najprawdopodobniej właśnie do końca roku. Tymczasem oficjalnym sponsorem reprezentacji Polski jest inny bukmacher - firma STS. Ten konflikt interesów okazał się nie do przeskoczenia i Dudka, przynajmniej na razie, w kadrze nie będzie. 

Trzeba tu dodać, że rywalizacja firm bukmacherskich na rynku sportowym jest ogromna, a same firmy są w wielu przypadkach bardzo wrażliwe na tego typu konflikty. Z kolei PZPN na pewno nie chciał ryzykować kolejnej wpadki, po tym jak dopiero co wygasła afera z zaproszeniem skazanego za korupcję Mirosława Stasiaka na pokład samolotu reprezentacji na mecz z Mołdawią i zrzuceniem winy za tę sytuację przez związek na "jednego z partnerów", co spotkało się ze wściekłością sponsorów związku.

W tym wszystkim ciekawy jest też fakt, że Jerzy Dudek zastąpiony został przez Tomasza Kuszczaka, czyli jednego z tych bramkarzy, oprócz Łukasza Fabiańskiego, którzy zamiast ówczesnego bramkarza Liverpoolu pojechali na MŚ 2006 w Niemczech jako rezerwowi dla Artura Boruca. Ta decyzja selekcjonera Pawła Janasa do dziś jest pamiętana przez kibiców reprezentacji, jak również pewnie przez samych zainteresowanych.

Sztab reprezentacji Polski:

- Michał Probierz - selekcjoner,
- Robert Góralczyk - drugi trener,
- Sebastian Mila i Michał Bartosz - asystenci,
- Andrzej Dawidziuk i Tomasz Kuszczak - trenerzy bramkarzy,
- Remigiusz Rzepka i Andrzej Kasprzak - trenerzy przygotowania fizycznego,
- Hubert Małowiejski - trener analityk,
- Jakub Rejmoniak - analityk wideo,
- Jacek Jaroszewski - lekarz,
- Paweł Bamber, Adam Kurek, Marcin Bator - fizjoterapeuci,
- Wojciech Herman - masażysta
- Wojciech Zep - dietetyk,
- Tomasz Kozłowski - komunikacja,
- Jakub Kwiatkowski - team manager, rzecznik prasowy.

Więcej o: